Kazakistan'da Öğretmenler 48 yaşında emekli olabilir mi?

Kazak öğretmenlerine okulda 30 yıllık sürekli iş tecrübesine ulaştıklarında erken emeklilik sunulmaktadır. Bu olasılık, öğretmenin statüsü i

Kazakistan'da Öğretmenler 48 yaşında emekli olabilir mi?
Kazak öğretmenlerine okulda 30 yıllık sürekli iş tecrübesine ulaştıklarında erken emeklilik sunulmaktadır.

Bu olasılık, öğretmenin statüsü ile ilgili fatura altında verilmektedir. Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı Okul Öncesi ve Orta Öğretim Dairesi Başkan Vekilinin belirttiği gibi, Saule Kabimoldayeva, uzun süredir öğretmenlik tecrübesi tartışıldı. Öğretmenler 25, 30 ya da 35 yıl çalıştıktan sonra emekli olup olmadıklarını savundu. Sonuç olarak, komşu ülkelerin deneyimlerinden 30 yıllık sürekli hizmette durduk.

Taslak kanunun yeniliği, dört yıllık bir yüksek öğrenim kurumunda genel öğretim deneyimine çalışmanın dahil edilmesiydi. Üniversiteye 18 yaşından sonra girmiş ve dört yıl okuduktan sonra 26 yıl boyunca sürekli okulda formenler olmuş, yerli öğretmenler 48 yaşında emekli olacaklar.

"Tasarı, bir öğretmenin çalışmalarını teşvik etmek için tedbirler veriyor ve biz öğretme faaliyetinin uzunluğunun kredilendirilmesiyle ilgili bir norm belirledik, yani, pedagojik bir üniversitede okuyan bir öğrencinin, hizmet süresi ilk yıldan sayılıyor. İşe gidiyor - dört yıl deneyime sahip" - Tasarıdaki kamuya açık oturumlarda, bölüm başkan yardımcısının bildirildi.

Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Elmira Sukhanberdiyeva, belgenin görüşülmesi sırasında toplamda öğretmenlerden 40 binden fazla teklif alındığını söyledi. Yorumların çoğu öğretmenlerin ücret ekindeki normlarla ilgiliydi.

Şimdi öğretmenler sınıf rehberliği için yaklaşık dört bin tenge öderlerse, proje dokuz bin tenge artış sağlar. Lisedeki not defterlerini kontrol etmek için - beş bin ila 15 bin tenge.

Bakan yardımcısı, "Birkaç çeşit ek ödeme sağladık. Devlet organları Maliye Bakanlığı da dahil olmak üzere bir taslak yasa gönderdi, ülkemizin bütçesini düşünüyorlar. Şimdiye kadar sadece hesaplarımızı yaptık," dedi.

Öğretmen statüsündeki taslak altı bölüm ve 21 maddeden oluşmaktadır. Öğretmenin özel statüsüne vurgu yapılır. Özellikle, bir öğretmenin statüsü teknik, profesyonel, lisansüstü, yüksek öğrenim gören ve yeterlilik şartlarına sahip olan Kazakistan vatandaşlarına sahip olabilir.

Ayrıca, ilk kez, diğer öğretmenlerin entelektüel çalışmalarına saygı duyulması ve diğer fikri mülkiyetlerin ödenmesinin reddedilmesi de dahil olmak üzere, mesleki faaliyetlerinde akademik bütünlüğün gözetilmesi ile ilgili bir makale yer aldı.

Ayrıca, yerel öğretmenler kitlesel olarak hangi öğretmenlerin okul malzemelerini kendi pahasına almadıklarına göre norm belirlemelerini istedi. Ayrıca, öğretmenler mesleki görevleriyle ilgili olmayan iş türlerine çekilmekten vazgeçeceklerdir.

Yasak kapsamında, yasalarla öngörülmeyen rapor ve teftişlerin gerekleri olacak. Taslak kanunun bir diğer yeniliği ise, pedagojik eğitimi olmayan vatandaşlara pedagojik aktivite imkanı olmuştur. Teknik veya lisansüstü eğitimi yüksek olan ve özel eğitim niteliklerine sahip Kazaklar okulda çalışabileceklerdir.

Şubat ayının başlarında tasarı parlamentoya gidecek ve yaz aylarında belgenin kabul edilmesi planlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 16:44
YORUM EKLE