Kim itiraf etti: Tarihimizdeki en kötü krizi yaşıyoruz!

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, "Tarihimizdeki en kötü krizi yaşıyoruz." dedi. Uzmanlar, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından hayata geçirilen yaptırımlar, despotizm ve koronavirüs nedeniyle Kuzey Kore ekonomisinde kötü bir sürece girildiğini ifade ediyor.

kim_jong_un3

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kore İşçi Partisi mensuplarıyla birlikte başkent Pyongyang’da bir toplantı gerçekleştirdi. Kim Jong-un, “Kuzey Kore tarihindeki en kötü kriz yaşanıyor.” ifadesini kullandı. Kuzey Kore lideri, vatandaşların hayat koşullarını iyileştirme hedefi doğrultusunda birçok sorunu atlatmaları gerektiğini belirterek, bu konuda Kore İşçi Partisi’nin taban örgütlerinin önemli bir rol oynadığını dile getirdi.

Nükleer caydırıcılık artırılacak!

Kim Jong-un, ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) baskıcı tutumuna karşılık olarak nükleer caydırıcılığın artırılması için çağrıda bulundu. Kuzey Kore lideri, 5 senelik kalkınma planının hayata geçirilmesi için talimat verdi. Kore İşçi Partisi’nin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini aktaran Kim Jong-un, bu konuda yaşanan sıkıntılar sebebiyle söz konusu partinin taban örgütlerine tepki gösterdi.

Uzmanlar ne dedi?

Uzmanlar, dünya genelinde etkisini gösteren koronavirüs nedeniyle karantina uygulamasının başlatılması ve ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) nükleer silah programına yönelik yaptırımları hayata geçirmesi üzerine Kuzey Kore ekonomisinin sarsıldığını ifade ediyor. Öte yandan, söz konusu uzmanlar, 10 seneye yakın bir zamandır Kuzey Kore’yi yöneten Kim Jong-un’un ülkeyi daha da kötü bir duruma doğru sürüklediğine dikkat çekiyor.

Biden’ı reddetmişti

Kuzey Kore nükleer çalışmalarına tekrar hız kazandırmıştı. Kim Jong-un, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden tarafından yapılan görüşme teklifini kabul etmemişti. Kuzey Kore lideri, Biden yönetiminin ilk olarak düşmanca uygulamalarına son vermesinin şart olduğunu ifade etmişti. Birinci Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui, Washington yönetimi tarafından temas çabalarına girişildiğini belirterek, bu durumu “ucuz numara” olarak nitelendirmişti.

Choe, söz konusu ülkenin düşmanca uygulamalarına son vermesi durumunda temas çabalarına yanıt verilebileceğine dikkat çekmişti. Washington yönetiminin Şubat ayından beri hem telefon hem de mail yoluyla iletişime geçmeye çalıştığını aktaran Choe, ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) sadece algı operasyonu yapmaya ve vakit kazanmaya çalıştığını söylemişti.