Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

10 Mayıs 2019 Cuma 18:58:24

Kırgızistan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı devam eden reformlar hakkında iş dünyasına rapor verdi

Hükümetin raporunun onaylanmasından sonra, girişimcilerden önce bakanlık raporlama toplantısı yapmaya karar verdik. Ülkenin iş dünyası temsilcileriy

Hükümetin raporunun onaylanmasından sonra, girişimcilerden önce bakanlık raporlama toplantısı yapmaya karar verdik. Ülkenin iş dünyası temsilcileriyle “canlı” toplantılar bizim için her zaman önemlidir. Bugün, şu anda bakanlık tarafından hem uygulanmış hem de uygulanmış olan önemli reformlar hakkında konuşmak istiyoruz. Yapıcı geri bildirimler ve ekonomi alanında yaklaşmakta olan politikaların ve girişimlerin oluşturulması konusundaki ilerici önerileriniz için minnettar olacağız ”dedi.

Bakanlığın halihazırda uygulanmış olan belirli girişimleri arasında, Bakan şunları söyledi: İş Ombudsmanı Enstitüsü'nün oluşturulması; girişimcilerin devlet tarafından denetlenmesi üzerine bir moratoryumun tanıtılması; iş servis merkezlerinin kurulması. Yatırımcılar ile devlet arasındaki uyuşmazlıkların etkili bir şekilde çözülmesi için geliştirilen yasa tasarısına özel olarak dikkat çekilmiştir.

Bugün yeni radikal reformlar uygulanıyor. Bölgelerde kurulan sanayi kuruluşları 4 tip vergiden muaf tutulacak. İthalatçılar için mali yük, cari oranın% 30'unun KDV'sinin düşürülmesiyle azaltıldı. Kırgızistan dışında yapılan işlemlerde vergi yükü% 10'dan% 3'e düşürüldü. Ruhsat sistemi ile ilgili bir yasa tasarısı hazırlandı ve bu, bu alandaki mevcut düzenleyici politikayı ciddi şekilde basitleştirmeyi mümkün kıldı. Ekonomi Bakanlığı altında bir PPP (Kamu-Özel Ortaklık) Merkezi kuruluyor. Bir ihracat destek programı geliştirilmiştir.

“Bugün, büyük işletmelerin yaratılmasına kadar, herhangi bir ölçekte işletme girişimlerine borç vermenin tüm koşulları zaten var. İşletmelerin fizibilite çalışmaları geliştirmelerine ve hatta eş finanse etmelerine yardımcı olacak mekanizmalar da tanıtıldı. Sizden ciddi ve ilginç inisiyatifler bekliyoruz! Şimdi ise en alakalı büyüme noktalarından biri, ”diyerek bakan, ülkenin iş dünyasına hitap etti.

Bakan ayrıca, yerli girişimcileri şirketleri ve iş yaklaşımlarını zamanın ve mevcut küresel trendlerin – dijitalleşme ve yeni teknolojilerin geliştirilme koşullarını yerine getirmek üzere dönüştürmeye çağırdı.

Ayrıca bugün Kırgızistan'ın zaten EAEU’nun tam bir üyesi olduğunu not ediyoruz. Nisan ayı sonunda başbakan yardımcısı düzeyinde yapılan EurAsEC Konseyi'nde son kısıtlamalar kaldırıldı. Yurtdışındaki veteriner kontrol ürünlerinin yabancı ülkelerin düzenleyici otoritelerinde geçişi ile ilgilendiler. Şimdi Kırgızistan hizmetlerinde veteriner kontrolünün geçişi EAEU üyesi ülkelerde tanınacak.

Bakan Yardımcısı Eldar Abakirov Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanan reformların detaylı bir sunumunu yaptı.

Toplantının ikinci yarısı iş dünyasındaki soru ve önerilerin analizine ayrıldı.

http://kabar.kg

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı