Kırgızistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı, Fasulye mahsullerini artırmak ve patates tarlalarını azaltmayı tavsiye ediyor

Munara Borombaeva. Tarım Bakanlığı, Kırgızlı çiftçilere fasulye ekimini arttırma ve patates tarlalarını azaltmalarını tavsiye ediyor. 2019 tavs

Kırgızistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı, Fasulye mahsullerini artırmak ve patates tarlalarını azaltmayı tavsiye ediyor
Munara Borombaeva. Tarım Bakanlığı, Kırgızlı çiftçilere fasulye ekimini arttırma ve patates tarlalarını azaltmalarını tavsiye ediyor.

2019 tavsiyelerinde bakanlık, çiftçilerin patates, buğday, şeker pancarı ve yağlı tohum alanını artırmadıklarını önermektedir. İçinde bulunduğumuz yılın iklim özelliklerini, iç ve dış pazarlardaki durumu göz önüne alarak, buğday tarlası 241.500 hektar olmalı ve 12,3 bin hektar azalmalıdır.

Şeker pancarının 1 bin hektardan az, 15.3 bin hektarlık bir alana ekilmesi planlanmaktadır, yağlı tohumlar ise geçen yıla göre 2 hektardan daha az olan 27.9 bin hektar alana ekilecektir.

Patates ekilen alandaki artışla bağlantılı olarak, 2018’de Kazakistan, Özbekistan ve Rusya’daki verimliliğinin yanı sıra, patates fiyatlarının da sert bir şekilde düştüğü belirtildi. Bu bağlamda, 2019 yılında, geçen yılın seviyesine göre 81, 2 bin hektar veya 3,2 bin hektarlık bir alana patates ekilecek.

Dünya pazarındaki fiyat artışına dayanan kurum, pamuk mahsullerinin alanını geçen yıla göre 2,2 bin hektar olan 25,2 bin hektara çıkarmayı tavsiye ediyor. Arpa ayrıca 199 bin hektar, 5.9 bin hektar daha fazla ve yem bitkileri 382.3 bin hektara kadar. Bu artış eğilimleri, son yıllarda cumhuriyetteki hayvan sayısının arttığı gerçeğiyle bağlantılıdır.

Dünyada fasulyenin ihracatı için artan talebe bağlı olarak, fasulyenin ekimini 64,600 hektara çıkarmanız tavsiye edilir, bu da 2,6 bin hektardır.
Dünya pazarındaki yüksek talebe bağlı olarak, 0.2 bin hektardan fazla olan 0.9 bin hektara kadar ekim yapan tütün ekiminin artırılması tavsiye edilmektedir.

Mısır altındaki alan önemli değişiklik göstermeden kalmalıdır - 105,8 bin hektar, sebze - 52,2 bin hektar, kavun - 11,4 bin hektar.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 14:56
YORUM EKLE