Kırgızistan, diğer ülkelerden ithal edilen kimyasal gübre kalitesini kontrol etmiyor

Munara Borombaeva. Kırgızistan, diğer ülkelerden ithal edilen kimyasal gübrelerin kalitesini kontrol etmiyor. Bu, Kırgız Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı

Kırgızistan, diğer ülkelerden ithal edilen kimyasal gübre kalitesini kontrol etmiyor
Munara Borombaeva. Kırgızistan, diğer ülkelerden ithal edilen kimyasal gübrelerin kalitesini kontrol etmiyor. Bu, Kırgız Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Zhanybek Derbishaliev'in Çarşamba günü Jogorku Kenesh toplantısı sırasında Tarım Bakanlığı Kimyasallaşma ve Bitki Koruma Dairesi Başkanı tarafından açıklandı.

“Kırgızistan'da, diğer ülkelerden ithal edilen kimyasal gübrelerin kalitesi kontrol edilmiyor, çünkü laboratuvarlardaki donanım ahlaki olarak kullanılmıyor. Fakat aynı zamanda, istediklerini istedikleri bir şey yoktur ”dedi.
Ona göre, ithalat yaparken, Tarım Bakanlığı üreticiden bir ürün dosyası talep ediyor.
“Ürüne ait tüm veriler ve yapılan testler burada belirtilmelidir. Laboratuarlarımız Sovyet zamanlarından kaldı. Bu nedenle, artık gübrelerin bağımsız olarak doğrulanması mümkün değildir. Çin'den birçok kimyasal madde geliyor. Ancak, halkın Çin mallarının kötü olduğu bir klişe var. Mineral gübreler gelince, Çin mineral gübreleri kalite ve bileşimde Avrupalılardan daha iyidir ”dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 22:17
YORUM EKLE