Kırgızistan'ın 2020 nüfus sayımı elektronik ortamda gerçekleştirilecek

Kırgızistan'ın 2020 nüfus sayımı elektronik ortamda gerçekleştirilecek

Bişkek. 1 Kasım Bişkek Belediye Binası basın servisinin Cuma günü yaptığı açıklamada, KirTAG - Kırgızistan’da, 2020’de nüfus ve konut sayımının bir mobil uygulama kullanılarak elektronik formatta yapılacağını söyledi.

Raporda, "23 Mart - 1 Nisan 2020 arasında, Bişkek de dahil olmak üzere ülkede nüfus ve konut stoku sayımı yapılacak" dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı S. Jeenbekov, modern teknolojilerin kullanıldığı nüfus ve konut sayımlarının artması gerektiğine dikkat çekti.

Ulusal İstatistik Komitesi bu kez, kağıt anketlerini elektronik formata dönüştürmek için Dünya Bankası tarafından geliştirilen Anket Çözümleri uygulamasını temel alan bir yazılım ürünü kullanacak. Mobil uygulama iki dilde olacak: Kırgız ve Rusça.

Elektronik platform, çevrimdışı modda ülkenin bazı bölgelerinde zaten test edilmiştir.

Mobil uygulamanın test edilmesinin sonuçları, kağıt anketlere kıyasla bir dizi avantaj göstermiştir:
- Maliyet tasarrufu ve düşük veri işleme süresi;
- Geliştirilmiş veri kalitesi: otomatik yönlendirme ve düzenleme;
- Sayımı gerçek zamanlı olarak takip edebilme.
- Nüfus sayımı yapanlarla daha etkili etkileşim.

Nüfusun kişisel verilerinin güvenliği ve korunması için, başvuru kamu malıdır.

“Program numaralandırıcılar için programın kurulması, Android 5.0 ve daha üst sürümleri temel alan kişisel bir numaralandırıcı telefonunda veya tabletinde Ulusal İstatistik Komitesinin sunucusundan olacaktır. Her çalışanın mobil uygulamaya girebilmek için kendi kullanıcı adı ve şifresi olacak ”dedi.

Daha önce nüfus sayımının, kâğıt anketler kullanarak nüfus hakkında geleneksel bilgi toplama yöntemiyle, nüfusun tescili olup olmadığına ve barınma hakkına bakılmaksızın özel olarak eğitilmiş nüfus sayımı katılımcılarıyla görüşerek yapıldığını hatırlayın.

YORUM EKLE