Kırgızistan Tarım Bakanlığı, Kazakistan'ın patates ve elma ithalatı yasağının getirilmesinin makul olmadığını düşünüyor

Kırgızistan Tarım Bakanlığı, Kazakistan'ın patates ve elma ithalatı yasağı koymasının makul olmadığını düşünüyor. Kırgızistan Cumhuriye

Kırgızistan Tarım Bakanlığı, Kazakistan'ın patates ve elma ithalatı yasağının getirilmesinin makul olmadığını düşünüyor
Kırgızistan Tarım Bakanlığı, Kazakistan'ın patates ve elma ithalatı yasağı koymasının makul olmadığını düşünüyor.

Kırgızistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı, “Bu kısıtlamanın Kazak tarafınca getirilmesinin asıl nedeni makul değildir” dedi.

19 Şubat 2019'da, Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgızistan Cumhuriyeti'nden (yiyecek ve tohumluk patates, elma ve hurma gibi) ve Özbekistan Cumhuriyeti'nden (nar) ürünlerin ithalini yasaklamak için geçici karantina bitki sağlığı önlemlerini uygulamaya koydu. Paragraf 8'e göre, 16 Mayıs 2016 tarihli 149 sayılı Avrasya Ekonomik Komisyonu Konseyi'nin, yetkili organların geçici bir karantina bitki sağlığı önlemi alınmasıyla etkileşimi konusundaki kararı, üye devletin yetkili organını, gereksiz bir gecikme olmadan, ilgili üye devletlerin yetkili makamlarına bildirir. Geçici bir karantina bitki sağlığı önlemi alma kararının alındığı tarihten itibaren 1 iş günü sonra. Ancak,

Ayrıca, Kırgızistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı, aynı paragrafa göre, alınan karantina önlemlerinin bildirilmesinin, karar tarihinden itibaren en geç 3 iş günü geçmeden EAEC Komisyonuna gönderilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Buna karşılık, Kırgız Cumhuriyeti, EAEC Konseyi’nin kararının 9. fıkrasına göre, en geç 10 iş günü içerisinde, EAEC Komisyonuna ve Kazakistan Cumhuriyeti yetkili organlarına inceleme sonuçları hakkında bilgi vermeli, gerekirse, geçici bir karantina bitki sağlığı tedbirinin (laboratuvar testleri, ihlallerin onaylanması).

Kırgız Cumhuriyeti Tarım ve Arazi Islahı Bakanlığı bir kez daha, 20 Şubat'ta Kazak medyasında yasağın yürürlüğe girmesine ilişkin resmi bilgilerin 20 Şubat'ta Kazak medyasında göründüğünü, Kırgız Cumhuriyeti'nin yalnızca iki gün sonra - 21 Şubat'ta resmi bildirim aldığını vurguladı. Buna ek olarak, bildirimin karantina objeleriyle enfekte olan 59 ürün vakası anlamına geldiğini, ancak bakanlığın vurguladığı yalnızca elma, patates ve hurma ithalatının yasaklanmasıyla ilgili 11 olayı ifade ettiği bildirildi.

“Bu kısıtlamanın Kazak tarafınca getirilmesinin asıl sebebinin aşağıdaki nedenden dolayı makul olmadığına inanıyoruz, bu önlemlerin uygulamaya konulması ülke genelinde yayılamıyor. 13 No'lu ISPM uyarınca, karantina zararlılarının tanımlanmasına ilişkin olarak bağımsız uzmanlar aracılığıyla bir laboratuvar sonucunun onaylanmasını talep edeceğiz ”dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 17:25
YORUM EKLE