Kırgızistan ve BAE ekonomik işbirliğini artırmaya niyetli

Munara Borombaeva. Kırgız-Emirates Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonunun ilk toplantısı Bişkek'te Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcı

Kırgızistan ve BAE ekonomik işbirliğini artırmaya niyetli
Munara Borombaeva. Kırgız-Emirates Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonunun ilk toplantısı Bişkek'te Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Zhenish Razakov ve BAE Ekonomi Bakanı Sultan Al Mansuri başkanlığında yapıldı. Bu, Kırgız Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı basın servisi tarafından bildirildi.

Dar ve geniş bir formatta düzenlenen komisyonun görüşmesinde, ikili ticaret, ekonomik ve yatırım işbirliğinin yanı sıra tarım, bilgi teknolojisi, turizm, küçük ve orta ölçekli iş geliştirme ve diğer konulardaki güncel konular ele alındı.

Razakov, hükümetler arası komisyonun ilk toplantısının ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir olay olacağını vurguladı.

“Bizim için öncelikli alanlardan biri ekonomi ve ticaret. Bu bağlamda, mevcut ticaret ve ekonomik işbirliğinin ülkemizin ekonomik gereksinimlerini karşılamadığını not etmek isterim. Razakov, ortak işbirliğinin daha da geliştirilmesi için büyük bir potansiyele sahibiz ”dedi.

Ticaret ve ekonomik işbirliğini daha da geliştirmek için, Başbakan Yardımcısı, et ürünleri, bal, ürünler ve keçe ürünlerinin ihracatının Kırgızistan’dan ihraç edilmesinin genişletilmesi olasılığını göz önünde bulunduracağını belirtti.

“Bizim için önemli olan, iki ülkenin özel sektörleri arasında bağlantıların kurulması. Kırgız tarafı, BAE'den girişimcilere büyük projeler sunmaya hazır. Ayrıca, ulaştırma ve sivil havacılık alanlarının önemli işbirliği alanları olduğunu düşünüyoruz. 2018'de BAE'den gelen turist sayısı önceki yıllara göre neredeyse üç katına çıktı ”dedi.

Aynı zamanda Zhenish Razakov, enerji sektöründe işbirliği, tarımsal sanayi kompleksi, gıda endüstrisi, eğitim ve yenilikçilik konularında detaylı bilgi verdi.

Buna karşılık, Sultan Al Mansuri, uzman düzeyinde ve ilgili devlet organlarının başkanlarıyla bir dizi toplantı yapıldığını vurguladı. Ona göre, BAE liderliği, ülkeler arasındaki ekonomik ve yatırım işbirliğini yeni bir düzeye taşımayı önemli buluyor. Ülkeler arasındaki mevcut ticaret ve ekonomik potansiyeli oluşturmaya hazır olduğunu belirtti.

Etkinliğin sonunda, Kırgız-Emirlikler arası hükümetlerarası komisyonun ekonomik işbirliği konulu ilk toplantısının protokolü imzalandı.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 22:23
YORUM EKLE