Kırgızistan'da 2070'e kadar uranyumun keşfedilmesini yasaklamayı önerdi

Kırgızistan'da, 2070 yılına kadar uranyum araştırmalarının yasaklanması önerildi. Ajansa göre yasanın başlatıcıları, uranyum madenciliğinin ül

Kırgızistan'da 2070'e kadar uranyumun keşfedilmesini yasaklamayı önerdi
Kırgızistan'da, 2070 yılına kadar uranyum araştırmalarının yasaklanması önerildi. Ajansa göre yasanın başlatıcıları, uranyum madenciliğinin ülke vatandaşlarının çevre ve sağlığı için ciddi bir tehdit olduğuna inanıyor.

Perşembe günü çıkan habere göre, "Parlamento fraksiyonlarının liderleri Ata Meken ve Bir Bol Almambet Shykmamatov ile Altynbek Sulaimanov, tomurcuktaki uranyum sorununu çözmeyi teklif ediyorlar."

Kırgızistan Cumhuriyeti’nin “2070’e kadar Kırgızistan’da uranyumun keşfedilmesi, keşfedilmesi ve madenciliği konulu bir moratoryum empoze edilmesi üzerine” bir yasa tasarısı sundular. Kanun tasarısı, belirtilen sürenin dolmasından önce uranyum ile ilgili herhangi bir jeolojik çalışmayı yasaklar.
Yasaları başlatanlar, uranyum madenciliğinin çevre ve Kırgızistan vatandaşlarının sağlığı için ciddi bir tehdit olduğuna inanıyor.
Onların görüşüne göre, modern uranyum madenciliği yöntemleri radyasyona karşı tam bir güvenlik garantisi sunmuyor ve uranyum atıkları yalnızca ortaya çıkan sonuçlarla birlikte çevresel tehlikeyi daha da artırıyor.
“Uranyum kesinlikle pahalı bir hammaddedir ve büyük gelirler sağlayabilir, ancak çevre ve insan sağlığı her türlü argümandan daha önemlidir. Torunlarımızın kendilerinin uranyum çıkarmanın fizibilitesini belirlemesine izin verin. Belki de gelecekte insanlık, uranyum madenciliği için yeni güvenli yöntemler yaratacaktır. Şimdi bir moratoryum yaparsak, yakın zamanda birisinin bu moratoryumu iptal etmek için bir el kaldırması muhtemel değildir. İnsanlar buna izin vermeyecekler. İnisiyatifimizin milletvekilleri tarafından destekleneceğini ve cumhurbaşkanı tarafından imzalanacağını umuyoruz, ”dedi Altynbek Sulaimanov tasarıya.
İssyk-Kul bölgesindeki Ton ilçesindeki Tash-Bulak sahasında jeolojik araştırmalar yapıldığını hatırlayın. Yerel sakinler, eğer uranyum birikintisi geliştirilirse, bunun çevre üzerinde kötü bir etkiye sahip olacağından korkuyor. Ve yetkililer de, gelişimin güvenli olacağını savunuyorlar. YurAsia şirketi, 2010 yılında jeolojik araştırmalar yapmak için lisans aldığı alanı geliştirmeyi amaçlamaktadır.
21 Nisan'da sivil eylemciler “Uranyum'a karşıyız” flaş mafyasına katıldılar. Organizatör, PF "Ak-Zhol Yntymagy" idi. Akzholtoy Tukunov Vakfı direktörüne göre, eylemin asıl amacı yetkilileri, insanların Kırgızistan'da radyoaktif bir maddenin gelişimine karşı oldukları konusunda bilgilendirmektir. İssyk-Kul'da yazarı olan bir uranyum birikiminin gelişmesine karşı çıkan dilekçeye bir bağlantı, Kırgız kesiminin sosyal ağlarında aktif olarak yayılıyor.
20 Nisan’da komisyon, arka plan radyasyonunu ölçen Tash-Bulak uranyum yatağını ziyaret etti. 22 Nisan'da, yerel halk bir miting düzenledi ve şu anda Kabine başkanı Muhammedkaliy Abylgaziev, bir bölümlerarası komisyonun sonuçlanmasına kadar uranyum birikintisinin kalkınmasını askıya alma emri verdi.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 00:44
YORUM EKLE