Kırgızistan'da 600'den fazla kayıp silah aranıyor

Munara Borombaeva. Kırgızistan'da iki devir sırasında kayıp olan 600'den fazla silah aranıyor. Bu, Kırgız Cumhuriyeti İçişleri Bakan Yardımcısı Al

Kırgızistan'da 600'den fazla kayıp silah aranıyor
Munara Borombaeva. Kırgızistan'da iki devir sırasında kayıp olan 600'den fazla silah aranıyor. Bu, Kırgız Cumhuriyeti İçişleri Bakan Yardımcısı Almaz Orozaliyev tarafından Perşembe günü Jogorku Kenesh'in toplantısı sırasında açıklandı.

“İç işleri organlarının birimlerinden, 2005 olayları sırasında 52 ateşli silah kayboldu. 2010 yılı etkinliklerinde 1 bin 190 silah kaybedildi. Bugüne kadar 557'si iade edildi, 633 silah aranıyor ”dedi.

Ona göre, departman gönüllü gönüllü silahlar üzerinde çalışmalar yürütüyor.

“Hükümet kararnamesi, gönüllü silah teslimine verilen primlerin miktarını onayladı. Bu yüzden, bir el bombası fırlatıcı için prim, bir makineli tüfek için - 16 bin som, otomatik bir makineye - 9 bin 600 soms, ”dedi.

Ayrıca, bölüme göre, 30 bin 812 silah için izin verildi.

Buna ek olarak, Orozaliyev, şimdi Zhogorku Kenesh, Bakirdin Subanbekov ve Myktybek Yusupov'un milletvekili olan eski içişleri bakanlarının diğer ülkelerde verdikleri prim silahlarının dengesine teslim edildiğini belirtti.

SDPK’nın milletvekili fraksiyonundan bir milletvekili Dastan Bekeshev, ödül silahlarıyla ilgili bilgilerin tasnif edilmesini önerdi.

Milletvekili, "Bazen diğer ülkelerin suç raporlarında, Kırgızistan'dan silahlar çıkar, bazı şüpheli şahıslar onunla aydınlanır, hatta bunların başbakandan ya da ülkemiz başkanından silahlar olduğu konusunda övünürler" dedi.
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 15:19
YORUM EKLE