Kırgızistan'da, ekilebilir alanın yüzde 1'inden azı organik olarak işlenmektedir

Munara Borombaeva. Kırgızistan'da ekilebilir alanın sadece% 1'i organik olarak işlenmektedir. Bu, Tarım, Gıda Sanayi ve Arazi Islahı Bakan Yardımcısı

Kırgızistan'da, ekilebilir alanın yüzde 1'inden azı organik olarak işlenmektedir
Munara Borombaeva. Kırgızistan'da ekilebilir alanın sadece% 1'i organik olarak işlenmektedir. Bu, Tarım, Gıda Sanayi ve Arazi Islahı Bakan Yardımcısı Erkinbek Choduev tarafından Çarşamba günü Jogorku Kenesh toplantısı sırasında ilan edildi.

“Kırgızistan'da yalnızca 7 bin 785 hektar organik olarak işlenen 1 milyon 29 bin hektar ekilebilir alan, yani% 1'den daha az. Yetkili, toprağın geri kalanına kimyasallaştırma uyguladı ”dedi.

Choduev, organik ürünlerden ülkeden yalnızca biyo-pamuğun ihraç edildiğini belirtti.

“2018 yılında toplam 300 bin ton biyo-pamuk ihracatı yapıldı. Sadece dört biyo-pamuk kooperatifinin pamuk ihraç etmelerine izin veren bir organik ürün sertifikası var ”dedi.

“Kırgızistan'da organik bölgelerin kaydı yok. Yasaları geçtikten sonra hemen bu yönde çalışmaya başlayacağız ”dedi.

İkinci okuma modundaki milletvekillerinin, organik tarım ürünlerinin üretimi ve belgelendirilmesi için yasal temeli tanımlamayı sağlayan “Kırgız Cumhuriyeti'nde organik tarımsal üretim” taslak kanununu düşündüklerini belirtmek gerekir. Yasa ayrıca, organik tarım ürünleri için iç pazarın gelişmesi için şartlar yaratacak, organik tarım ürünleri için nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak ve ihracatını artıracak.
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 15:36
YORUM EKLE