Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

8 Şubat 2019 Cuma 17:45:49

Kırgızistan’daki doğrudan yabancı yatırım girişi yüzde 31,5 azaldı

Kırgızistan'daki doğrudan yabancı yatırım girişi yüzde 31,5 azaldı. Kırgızistan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Oleg Pankratov, bunu SDPK hizipinin bir t

Kırgızistan'daki doğrudan yabancı yatırım girişi yüzde 31,5 azaldı. Kırgızistan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Oleg Pankratov, bunu SDPK hizipinin bir toplantısında bildirdi.

Ona göre, 2018'in ilk dokuz ayında 344,8 milyon dolar alınmış, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 31,5 oranında bir azalma gözlenmiştir.

Bugün, dünyadaki doğrudan yabancı yatırım girişinde bir düşüş olduğunu belirtti. Sebeplerden biri, karlılıktaki azalmanın yanı sıra diğer ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlardır. O. Pankratov, “Örneğin, geçiş ekonomisine sahip ülkelerde yatırımların girişi yüzde 27 oranında azaldı ve Kırgızistan aynı durumda” dedi.

“Geçen yılın ilk 9 ayında, Kırgızistan'daki dış yatırım hacmi bir önceki yıla göre yüzde 31,5 oranında azalarak 344 milyon dolar olarak gerçekleşti. Çin’den 127 milyon dolar gelir geldi ve BDT ülkelerinden 56 milyon dolar dönüştü.Yalışmadaki düşüş yerel halk ile olan çatışmalardan ve Bişkek termik santralinin modernizasyonu gibi projelerdeki ceza davalarından kaynaklanıyor ”dedi.

SPDK hizipinin lideri Isa Omurkulov, Bakan Oleg Pankratov'un yatırımları çekmek için yapılan çalışmalar hakkında özel bilgiler vermesini önerdi. Milletvekili, “Esasen konuşun, örneğin, Kırgızistan EAEU'ya 3 yıldan fazla bir süredir katıldı, ancak önemli bir sonuç yok veya olumlu değişiklikler var” dedi.

Buna cevaben, Ekonomi Bakanı bu dönemde çimento, tuğla, ev aletleri, petrol vb. Üretimi için 244 işletme kurulması hakkında bilgi verdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı