Kırgızistan'daki gölge ekonominin hacmi azaldı

Kırgızistan'daki gölge ekonominin hacmi GSYİH'nın% 23,6'sına veya 125,2 milyar ABD Dolarına geriledi, Kırgız Cumhuriyeti Ulusal İstatistik Komitesi ra

Kırgızistan'daki gölge ekonominin hacmi azaldı
Kırgızistan'daki gölge ekonominin hacmi GSYİH'nın% 23,6'sına veya 125,2 milyar ABD Dolarına geriledi, Kırgız Cumhuriyeti Ulusal İstatistik Komitesi rapor etti.

Ulusal İstatistik Komitesi, “Kırgız Cumhuriyeti Ulusal İstatistik Komitesi'ne göre, üretim açısından tahmin edilen, 2017'de gözlenmeyen (gizli ve gayri resmi) ekonominin GSYH'ye oranı, 2017'de GSYİH'nın yüzde 23,6'sı ve 125,2 milyar soms olarak gerçekleşti” diyor.

2017 yılında gözlenemeyen ekonominin payının GSYH'ye düşmesi toptan ve perakende ticarette kaydedilen geçen yıla göre; otomobil ve motosiklet tamiri - yüzde 16,4 ile yüzde 16,1 arasında ve inşaatta - yüzde 1,9 ile yüzde 1,7 arasında.

Ulusal İstatistik Komitesi, gölge ekonominin açıklamalarını da sunmaktadır. Gizli ekonomik faaliyetler, vergi ödemekten ve diğer zorunlu ödemelerden gizlenen yasal ekonomik faaliyetleri içerir. Gayrı resmi ekonomik faaliyet, bireysel olarak veya sözde şirket dışı kuruluşlar tarafından yasal olarak gerçekleştirilir, yani. bireylere veya hanelere ait işletmeler. Faaliyetleri, üretim katılımcıları arasındaki gayrı resmi ilişkilere dayanır, tamamen veya kısmen kendi nihai tüketimleri için mal veya hizmet üretebilirler. Genelde gayrı resmi faaliyetler ikincil istihdama dayanır ve sıklıkla mesleki olmayan faaliyetlerde bulunurlar.

Ulusal İstatistik Komitesi, “Hırsızlık, sahtekarlık, haraç, mali dolandırıcılık ve diğer pek çok yasa dışı eylem, ancak belirli bir ölçüde ekonomik varlıklarla (para, mal) olan işlemlerle ilgili olsa da, doğada ekonomik değildir ve gözlemlenmeyen ekonomiye dahil edilmemiştir” açıklamasını yaptı. .

Milletvekilleri Perşembe günü yapılan bir toplantıda, Kırgız Cumhuriyeti'ndeki gölge ekonominin% 60 olduğu konusunda uzman verilerini dile getirdi. Hükümet başkanı, Ulusal İstatistik Komitesi'nin resmi verilerini yasaklayan ve gerçek seviyenin resmi verilerden daha yüksek olabileceğini belirten bu rakamları çürütmüştür.
Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 15:15
YORUM EKLE