Kırgızistan'ın GSYİH'sındaki tarımın son 20 yıldaki payı neredeyse üç kat azaldı

Kırgızistan’ın GSYİH’sındaki tarımın 20 yıldaki payı neredeyse üç kat azaldı. Makhabat Milletvekili Mavlyanova, 22 Şubat'ta, Kırgız Cumhuriye

Kırgızistan'ın GSYİH'sındaki tarımın son 20 yıldaki payı neredeyse üç kat azaldı
Kırgızistan’ın GSYİH’sındaki tarımın 20 yıldaki payı neredeyse üç kat azaldı. Makhabat Milletvekili Mavlyanova, 22 Şubat'ta, Kırgız Cumhuriyeti'nde organik tarımın gelişimini tartışan bir konferansta bunu söyledi.

“Kırgızistan'da nüfusun% 65'i kırsal kesimde yaşıyor, bazıları ise bir ölçüde tarımla uğraşıyor. Ancak, tarımsal ürün üretimi yapan vatandaş sayısı giderek azalmaktadır. Bu, tarımın GSYİH yapısındaki payının göstergeleri ile kanıtlanmaktadır. Öyleyse, eğer 1996 yılında tarımın GSYH'ye oranı% 43,9 ise, bugün sadece% 15'tir ”dedi.

Mavlyanova, dünya pazarındaki Kırgız tarım üreticilerinin, yabancı ürün ithalatçıları ile rekabet edemediklerini, çünkü ürünlerinin yeterli miktarını sağlama imkanının bulunmadığını belirtti.

“Tarım ürünlerinin ihracatında, özellikle kalitelerini ve hacmini belirlerken bir dizi sorun var. Üretilen tarımsal ürünlerin kalitesini artırmak gerekiyor, aksi takdirde yerli üreticiler sadece küresel pazarda değil aynı zamanda yerli pazarda da zorlanacak. Bu nedenle, organik ürünlerin geliştirilmesinde uygun önlemleri almamız ve çevre dostu ürünler üretmemiz gerekiyor ”dedi.

Milletvekili, Kırgızistan'ın bir tarım cumhuriyeti olması nedeniyle, ülkenin organik tarımsal üretime geçme ve dünya pazarına bir çevre dostu ürün markasıyla girme ihtimalinin olduğunu vurguladı.

“Bu girişimi uygulayabilirsek, cumhuriyet nüfusuna çevre dostu ürünler sağlanacaktır. Aynı zamanda halk sağlığını da iyileştirecektir. Eko turizmin gelişmesi için koşullar yaratacaktır. Çevre dostu ürünlerin nispeten pahalı olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle üreticilerin organik tarıma girmeleri için karlı ve kârlı olduklarını ”belirtti.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 15:56
YORUM EKLE