Kırmızı ülkelere seyahati yasakladılar!

İngiltere hükümeti, koronavirüsle mücadele kapsamında ülkeleri kırmızı kategori, sarı kategori ve yeşil kategori olmak üzere 3'e ayırdı. İngiltere, kırmızı kategoride bulunan ülkelere seyahat edilmesini yasaklayacak.

Kırmızı ülkelere seyahati yasakladılar!
İngiltere hükümeti, koronavirüsle mücadele kapsamında ülkeleri kırmızı kategori, sarı kategori ve yeşil kategori olmak üzere 3'e ayırdı. İngiltere, kırmızı kategoride bulunan ülkelere seyahat edilmesini yasaklayacak. Sarı kategoride yer alan ülkelerden gelen kişiler karantina altına alınacak. Yeşil kategoride bulunan ülkelerden gelen kişiler ise karantina altına alınmayacak.

Hangi ülkelere gidebilecekler?


İngiltere'de ülkelerin toplu aşılamadaki durumlarına göre bir sistem hazırlandı. Bu sistemde, İngiltere vatandaşlarının seyahat edebileceği ilk ülkeler ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Malta, İsrail ve Maldivler olarak açıklandı. Times Gazetesi'nde yer alan habere göre, İngiltere'de bakanlar, ülkeler arası seyahatin minimum bir sene daha kısıtlanacağını dile getiriyor. Öte yandan, söz konusu bakanlar, 2021 senesinin kalan aylarında yolcu sayısının, 2019 senesindeki yolcu sayısının yüzde 5'i kadar olacağını ifade ediliyor.


"Temmuz ayında kaldırılmayacak"


Habere göre bakanlar, ülkeler arası seyahati ne şekilde düzenleneceğine dair henüz bir karar vermedi. Fakat bakanlar, İngiltere dışına yönelik seyahat yasağına Temmuz ayında son verilmeyeceğini düşünüyor.


Aşılamaya ve mutasyonlara bakılacak


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kategorilerin belirlenmesinde hangi faktörlerin etkili olacağını 5 Nisan Pazartesi günü duyuracak. Alınan bilgiye göre, kategorilerin belirlenmesinde toplu aşılamada gelinen duruma ve mutasyonlu koronavirüslerin durumuna bakılacağı ileri sürülüyor. Johnson'ın herhangi bir ülkenin ismini açıklamayacağı söylense de ilk olarak toplu aşılamada başarılı olan ve mutasyonlu koronavirüsün yayılmadığı ülkelere yönelik seyahatin açılacağı öngörülüyor.


İsrail "yeşil kategoride" yer alacak!


İngiltere'nin ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Malta ve Maldivler'e yönelik seyahati açacağı ifade ediliyor. Öte yandan, Mayıs ayının ortasına kadar toplumun yarısından fazlasına ikinci doz aşıyı uygulamış olacak İsrail'in de yeşil kategoride yer alacağı belirtiliyor. Yeşil kategoride bulunan ülkelerden dönen kişilerden seyahatten 72 saat kadar önce test yaptırmaları istenecek. Bu kişilerden dönüşün ardından iki kez daha koronavirüs test yaptırmaları talep edilecek.


Türkiye test istemeyecek


İngiltere’de toplu aşılama programına hız kazandırıldığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu nedenle 15 Nisan 2021 tarihinden itibaren İngilizlerden koronavirüs test sonucunun talep edilmeyebileceğini duyurmuştu. Türkiye'de şu anda günlük koronavirüs vaka sayılarının 40 bini geçtiği biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER