Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

19 Kasım 2020 Perşembe 13:57:01

Koronavirüs aşıları termo kutularda taşınacak!

Alman firma Biontech ile ABD’li ilaç şirketi Pfizer’in geliştirdiği aşılarını hangi şirketin taşıyacağı belli oldu. Aşılar, termo-kutularla birlikte eksi 70 santigrat derecede tutulacak ve muhafaza edilecek.

Türk bilim insanları olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurucusu olduğu Alman Biontech ile ABD’li şirket Pfizer, aşı geliştirme çalışmasında başarıya ulaşmıştı. Faz 3 aşaması sonlanan ve virüse karşı yüzde 95 koruma sağladığı görülen aşı dünyaya dağıtılacak. Bundan sonra ise eksi 70 derecede tutulması gereken aşıların nasıl muhafaza edileceği sorunu ortaya çıktı.

Geleneksel yöntemlerden 10 kat daha etkili

Bu muhafaza ve taşıma sorununda taşın alına elini atan firma, merkezi Almanya’nın Würzburg şehrinde bulunan “va-Q-tec” oldu. Aşıların muhafaza ve taşınma işleminin termo kutularla çözüleceğini aktaran şirket, bunun için vakumlu yalıtım panellerinin kullanılacağını bildirdi. Alman şirketi, bu yalıtımın geleneksel yöntemlerden 10 kat daha etkili olduğunu kaydetti.

15 milyon soğutucu gerekiyor

Dünyaya dağıtılacak 10 milyar doz aşı için 15 milyon soğutucunun gerektiği belirtiliyor. Va-Q-tec’in kurucusu olan Joachim Kuhn, dünya üzerinde yapılan birçok aşı geliştirme çalışmasında yer aldığını belirtti. Bu aşılardan çoğunun çok düşük sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerektiğini belirten Kuhn, talebi karşılamak istediklerini dile getirdi.

ABD’de en az 250 bin kişi öldü

Dünya genelinde 56 milyondan fazla kişinin enfekte olduğu koronavirüs salgını sonucu en az 1 milyon 350 bin kişi ödü. Pandemi sürecinde salgından en fazla zarar gören ABD’de yaklaşık 250 bin kişi yaşamını yitirdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı