Koronavirüs pasaportu uygulaması yürürlüğe girdi!

Danimarka'da koronavirüs pasaportu uygulamasının yürürlüğe girdiği öğrenildi. Söz konusu uygulamanın yaz aylarının sonuna dek geçerli olacağı bildirildi.

aşı_pasaportu

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danimarka, dün koronavirüsle mücadele kapsamında Coronapas isimli programı başlattı. Söz konusu ülke, AB’de (Avrupa Birliği) koronavirüs pasaportunun ilk kullanılacağı ülke olarak kayıtlara geçti. Hükümet yetkilileri, hayati önem taşımayan işletmelerin açılabilmesi amacıyla Coronapas uygulamasının başlatıldığını belirterek, aşılama programında gelinen son duruma göre aşamalı şekilde diğer işletmelerin de açılacağını duyurdu.

Kimler koroanavirüs pasaportunu alabilecek?

Koronavirüs aşısının iki dozunu yaptıran kişiler, son 72 saatte test sonucu negatif çıkan kişiler ya da 3 ay önce koronavirüs geçiren kişiler koronavirüs pasaportuna sahip olabilecek. Konuya ilişkin hükümet tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs pasaportunun “bir kişiye aşı yapıldığına, önceden bağışıklık kazandığına ya da son 72 saatte test sonucunun negatif çıktığına” ilişkin dokümanı gösterdiği belirtildi.

Mobil uygulama olarak da kullanılabilecek

Danimarka’da hayata geçirilen Coronapas programının belge ve mobil uygulama olarak kullanılabileceği öğrenildi. Söz konusu uygulamanın, aşı, bağışıklık ve test hakkındaki bilgileri 2021 senesinin Mayıs ayının sonuna kadar tek bir çözümde birleştireceği kaydedildi.

Ceza kesilecek

Danimarka’da sürücü okulu, güzellik salonu ve kuaför gibi işletmelere koronavirüs pasaportu ile girilebilecek. Koronavirüs pasaportu uygulamasının aşamalı şekilde restoran gibi işletmeler için de geçerli olacağı aktarıldı. Danimarka Adalet Bakanlığı, koronavirüs pasaportuna sahip olmayan işletmelere 400 Euro ile 6 bin Euro arasında para cezası kesileceğini bildirdi.

Seyahat için geçerli olmayacak

Danimarka’da koronavirüs pasaportu uygulamasının, aşılama programında gelinen duruma göre sinema, tiyatro, müze ve restoranları kapsayacak biçimde Mayıs ayında genişletileceği öğrenildi. Yaz aylarının sonuna kadar devam edecek olan koronavirüs pasaportu uygulamasının şu anda seyahat için geçerli olmayacağı ifade edildi.

Danimarka koronavirüs tablosu

Danimarka’da şu ana kadar 234 bin 318 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 2 bin 432 can kaybı gerçekleşti.

Danimarka’da normalleşme başladı

Danimarka’da 6 Nisan 2021 tarihinden itibaren lise öğrencileri ile ilköğretim 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıf öğrencileri “yüzde 50 yüzde eğitim” koşuluyla okullarına döndü. Öğrencilerin bir hafta uzaktan eğitim, bir hafta yüz yüze eğitim alacakları bildirildi. Dövme klinikleri, masaj salonları, güzellik salonları ve kuaförler de 6 Nisan 2021 tarihinde açıldı. 15 bin metrekarenin altında olan alışveriş merkezlerinin 13 Nisan 2021 tarihinde açılacağı ifade edilirken, daha büyük alışveriş merkezlerinin ise 21 Nisan 2021 tarihinde açılması bekleniyor. Restoranların kapalı bölümlerinde hizmet verilmesine, konser, sinema ve tiyatro salonlarının açılmasına 6 Mayıs 2021 tarihinde müsaade edileceği kaydedildi. Eğlence merkezleri ile hayvanat bahçelerinin 21 Mayıs 2021 tarihinde açılacağı belirtildi. Fakat diskotek ve barların açılışı için hala tarih verilmedi.

İngiltere’de tartışmalara neden oldu

İngiltere’de koronavirüs pasaportu uygulamasına yeşil ışık yakılması tartışmalara neden oldu. Söz konusu pasaportun insanlar arasında ayrımcılığa neden olacağı ifade edildi. Bu yüzden bazı milletvekilleri, koronavirüs pasaportunun toplumsal hayatta değil, uluslararası seyahatler için geçerli olmasını talep etti.