Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

19 Kasım 2020 Perşembe 18:23:12

Kraliçe tahtı devredecek mi? Taht sırası kimde?

94 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth’in, tahtı, 72 yaşındaki oğlu Charles’a devredeceği iddiası dillendiriliyordu. Ancak taht bekleyenler kötü bir sürprizle karşılaşabilir, zira Kraliçe’ye göre “tahtı bırakmak” kötü bir kelime!

Kraliçe 2. Elizabeth, 1952 yılından bu yana İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olan 16 ülkenin kraliçesi olarak tahtta oturuyor. Bu ülkeler arasında Kanada, Yeni Zelanda, Avusturalya ve Yeni Zelanda da var.

Tahtın yıllardır İngiliz Kraliyet Ailesi’nin diğer üyelerinden birine geçip geçmeyeceği konuşuluyor. tahta en yakın isim olarak ise Kraliçe’nin 72 yaşındaki oğlu Prens Charles gösteriliyor. Ancak Kraliçe 2. Elizabeth’in tahtı oğluna bırakmak gibi bir niyetinin olmadığı öne sürülüyor. Ona göre “görevi bırakmak” kendisine yakıştırmayacağı bir kelime…

“Gönlü razı olmasa da yapacak”

Ancak aileye yakınlığıyla bilinen gazeteci Robert Jobson’a göre Kraliçe, tahtı oğlu Charles’a devredecek. Jobson, 95 yaşına girerken Kraliçe’nin tahtı veliaht prens olan oğlu Charles’a devredeceği görüşünü ileri sürüyor. Kraliçe’nin bunu yapacağına inandığını belirten Jobson, “Gönlü razı olmasa da yapacak” dedi.

1952 yılında tahta geçti

1926 yılında dünyaya gözlerini açan Kraliçe 2. Elizabeth, babası 6. George ölünce 1952 yılında tahta geçti. Taç giyme törenin televizyonda verilen Kraliçe, bu alanda da bir ilke imza atmış oldu. Kraliçe, Edinburgh Dükü olan Prens Philip ile 1947 yılında evlendi. Kraliçe’nin Charles, Anne, Andrew ve Edward adında dört çocuğu bulunuyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı