Külliye’deki “koltuk krizi” gerçeği!

Ursula von der Leyen ile Charles Michel'in Recep Tayyip Erdoğan'la Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmesinde ortaya çıkan "koltuk krizi" yansıtıldığı gibi çıkmadı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasında çeşitli meselelerin görüşülüp yol haritasının belirlenmesi için, Avrupa Birliği’nden iki önemli isim önceki gün Türkiye’deydi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağırlandı.

Toplantı yaklaşık 1 saat sürdü ve önemli kararlar çıktı ancak üçlünün açıklamalarından daha çok “koltuk krizi” konuşuldu.

Her fırsatta Türkiye’yi suçlama çabasında olan uluslararası medya, “koltuk” olayını da kriz olarak göstermek istedi. Avrupa ve ABD medyası, “Erdoğan, Von der Leyen’i kanepeye sürdü, küçümsedi…” ve benzeri ifadelerle Ankara’nın saygısızlık yaptığını iddia etti.

Michel ve Leyen arasındaki rekabet!

“Koltuk krizi” olarak yansıtılan olayın altından farklı bir durum çıktı. MEE’den (Middle East Eye) Ragıp Soylu’ya bilgi veren Türk yetkililer, yaşananların perde gerisini aktardı.

Avrupa Birliği protokolüne göre Michel ve Leyen’in aynı düzeyde olduğunu hatırlatan yetkililer, ikili arasındaki çekişme ve rekabetin Külliye’de kriz yaratmasına yol açtı.

Middle East Eye’ye konuşan Türk yetkililer, sorumluluğun kesinlikle Türkiye’de olmadığını, krizin AB delegasyonundan kaynaklandığını bildirdiler.

Olay şu şekilde yaşandı:

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’den önce Türkiye’ye ekibi geldi ve Türk protokol ekibiyle oturma düzeni konusunda anlaştılar ancak Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in ekibinden kimse gelmedi. AB’nin her iki yetkilisi adına kararlar veren Charles Michel’in ekibinin istediği oturma düzeni krize dönüşünce Türk tarafından yeni bir oturma düzeni önerildi: “Öğle yemeğinde Michel ile von der Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam karşısına eşit mesafede otursun…” Fakat bu öneriyi de Michel’in ekibi kabul etmedi ve Cumhurbaşkanı’nın tam karşısına Charles Michel oturdu. Michel’in protokol ekibi, Leyen ile ilgili de “aynı yükseklikte ve aynı tipte sandalye verilmesi” talebinde bulundu.

Michel, ekibini değil Ankara’yı suçladı!

Türk protokol ekibinin protokol kaidelerini katı biçimde uyguladığını savunan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e kendisinden daha farklı davranıldığını ve daha az önem verildiğini iddia etti.

Görüntülerin, olan bitene duyarsız kaldığı izlenimini yarattığını söyleyen Charles Michel, saygının kendisi için esas olduğunu belirtti.

Hem kendisinin hem de von der Leyen’in, protokol hatasının daha kötü hâle gelmemesi için çaba gösterdiklerini savunan Michel, Türkiye’deki önemli çalışmanın gölgelenmiş olmasından üzüntü duyduğunu kaydetti.

Michel’in ekibi, “Sorun yok!” demişti…

Dün Politico’ya demeç veren Michel’in ekibi, görüşmelerde doğru protokolün uygulandığını ve her şeyin protokole uygun olduğunu belirtmişti. Bir diğer AB yetkilisi de, “Protokol ne ise o yapıldı” ifadelerini kullanmıştı.