Kuzey Kore: ABD’nin başına kötü şeyler gelecek!

Kuzey Kore Merkezi Komitesi Başkan Yardımcısı Ri Pyong Cho, ülkesinin balistik füze denemelerine tepki gösteren ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) başına kötü şeylerin geleceğini söyledi.

kuzey_kore

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuzey Kore ile ABD (Amerika Birleşik Devletleri) arasındaki gerginlik sürüyor.

Gerginliği artıracak açıklamalardan biri de Kuzey Kore Merkezi Komitesi Başkan Yardımcısı Ri Pyong Cho’dan geldi. Ri, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden tarafından Kuzey Kore’ye yönelik düşmanlık beslendiğini söyledi. Biden’ın bu düşmanlığını açıklamalarıyla alenen ortaya koyduğu kaydeden Ri, söz konusu açıklamaları Kuzey Kore’nin sahip olduğu meşru müdafaa hakkına yönelik “tecavüz” ve “provokasyon” şeklinde nitelendirdi.

“Gangster mantığı”

Ri, kıtalararası balistik füzelerin ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından rahatça denendiğine işaret ederek, söz konusu ülkenin Kore Yarımadası’nı çevreleyecek biçimde askerî varlıklarını konuşlandırdığını da söyledi. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerine tepki gösterilmesini “gangster mantığı” olarak değerlendiren Ri, Güney Kore ile ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Kuzey Kore için askerî anlamda bir tehdit yarattığını ifade etti.

“Askerî gücümüzü artıracağız”

Ri, ülkesinin bu nedenle savunma amaçlı yenilmez bir fiziksel güç oluşturmak zorunda kaldığını belirterek, askerî gücün istikrarlı bir şekilde artırılacağını söyledi. Biden tarafından Kuzey Kore konusunda yanlış bir hamlede bulunulduğunu aktaran Ri, söz konusu tutumunu sürdürmesi durumunda ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) başına kötü şeylerin geleceğini dile getirdi.

“Dikkat çekmek için yapmıyoruz”

Kuzey Kore’nin ABD’yi (Amerika Birleşik Devletleri) müzakerelere döndürebilmek için balistik füze denemeleri yaptığına dair iddialara yanıt veren Ri, asla bir ülkenin dikkatini çekebilmek ya da stratejilerini etkileyebilmek amacıyla silah üretmediklerini söyledi.

Ne olmuştu?

Kuzey Kore tarafından Japon Denizi’ne iki tane balistik füze fırlatılmıştı. 450 km. menzile ulaştığı belirtilen füzelerin, 60 km. irtifada seyrettiğine dair bilgi verilmişti. Japonya, balistik füzelerin kendi karasularına isabet etmediğini duyurmuştu. Söz konusu balistik füze denemesine Biden’dan sert bir şekilde tepki gelmişti.

Biden, söz konusu denemelerle Kuzey Kore’nin BM (Birleşmiş Milletler) kararlarına aykırı davrandığını söylemişti. Bölgede bulunan müttefiklerle temas halinde olunduğunu aktaran Biden, Kuzey Kore’nin gerginliği artırmak istemesi durumunda ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) gereken cevabı vereceğini belirtmişti. Biden, diplomasiye de hazır olduğuna dikkat çekerek, söz konusu diplomasinin nükleer silahlardan arınmaya neticelenmesi gerektiğini ifade etmişti.