Kuzey Kore: Covid-19’u hiç görmedik!

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin başından bu tarafa Kuzey Kore'de hiç vakaya rastlanmadığını iddia eden Pyongyang yönetimi, DSÖ'yü (Dünya Sağlık Örgütü) bilgilendirdi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk kez 31 Aralık 2019’da Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrinde görülen ve tüm dünyaya yayılarak pandemiye dönüşen koronavirüs salgını, dünya genelinde 135 milyona yakın vaka ve 2.8 milyonun üzerinde can kaybına sebep oldu.

Dünyanın tamamen soyutlanmış en izole ülkesi Kuzey Kore’de ise tek bir vaka bile görülmediği ileri sürülüyor.

23.121 test yapıldı, hepsi negatif!

Pandemi ile mücadeleyi “ulusal varoluş konusu” gördüklerini belirten Kuzey Koreli yetkililer, DSÖ’ye (Dünya Sağlık Örgütü) sunduları son raporlarında, Kuzey Kore genelinde yapılan on binlerce testin hiçbirinin sonucunun pozitif çıkmadığını belirterek, Covid-19 vakasının henüz görülmediğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kuzey Kore Temsilciliği görevini yapan Edwin Salvador, 26 Mart – 1 Nisan 2021 tarihleri arasında 732 testin yapıldığını, salgının başından bu tarafa Kuzey Kore genelinde 23.121 kişiye Covid-19 testi uygulandığını fakat tüm test sonucunun negatif çıktığını kaydetti.

Kuzey Kore’de Covid-19 şüphesi üzerine karantina altına alınanların sayısı ise DSÖ’ye bildirilmedi.

Dün Pyongyang yönetiminden yapılan açıklamada, sporcularını ve ülkelerini korumak için Tokyo Olimpiyatları’na katılım sağlamayacakları bildirilmişti.

Vaka yok ama pandemi dolaylı olarak vurdu

Diğer taraftan Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un, bir taraftan uluslararası yaptırımlar, diğer taraftan pandeminin neden olduğu karantinalar ve ekonomik sıkıntılar sebebiyle Kuzey Kore’nin ekonomik anlamda zor durumda olduğunu açıkladı.

Kim Jong-un, Kuzey Kore’nin her zaman çeşitli zorluklarla karşı karşıya olduğunu ancak bugüne kadar hiç görülmemiş zorluklardan geçtiğini dile getirdi.

Kim Jong-un, 5-30 işçi arası grupların faaliyetlerinden sorumlu olan, parti tababındaki örgütlenmesine de talimat vererek, halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gereken desteği sağlamalarını istedi.