LGBT bireylerinden Kur’an-ı Kerim dersi!

Pakistan'da LGBT bireyleri tarafından açılan medresede Kur'an-ı Kerim dersi verilmeye başlandı.

lgbt

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2018 tarihinde Pakistan Parlamentosu tarafından üçüncü cinsiyet tanınmıştı. Söz konusu kişilere, kendi cinsiyetlerini belirleme ve resmî belgeler kapsamında oy kullanma gibi bazı haklar sunulmuştu.

Pakistan’da bulunan bir medresede LGBT bireyleri tarafından Kur’an-ı Kerim dersleri verilmeye başlandığı öğrenildi. Konuya ilişkin ayrıntılar Reuters haber ajansı tarafından paylaşıldı. Haberde, Kur’an-ı Kerim derslerini Rani Khan’ın verdiği ifade edildi. Söz konusu medresenin, bu konuda Pakistan’da bir ilk olduğuna dikkat çekildi.

“Kritik bir yapı”

Çoğunluğu Müslüman olan Pakistan’da trans bireylerin dışlandığı vurgulanan haberde, bu medresenin LGBT bireyleri için kritik bir yapı olduğu belirtildi.

“Evden kovuyorlar”

Medresede Kur’an-ı Kerim dersi veren Rani Khan, Pakistan’da trans bireylerin aileleri tarafından reddedildiğini ve evlerinden kovulduğunu söyledi. Kendisinin de söz konusu kişilerden biri olduğunu aktaran Rani Khan, ailesi tarafından henüz 13 yaşındayken reddedildiğini ifade etti.

“Yaşamımı kurtarmak istiyorum”

Rani Khan, Allah’ı razı edebilmek ve hem dünyada hem de ahirette yaşamını kurtarabilmek amacıyla medresede Kur’an-ı Kerim öğrettiğini belirtti. 2020 senesinin Ekim ayında iki odaya sahip medreseyi açan Rani Khan’ın, bundan önce dini okullara giderek eğitim gördüğü aktarıldı.

“Hükümet yardım etmiyor”

Rani Khan, öğrencilere hükümet yetkilileri tarafından iş vaadinde bulunulduğunu ancak hükümetin bu konuda hiçbir şekilde yardımcı olmadığını ifade etti.

Kıyafet dikimi de öğretiliyor

Medrese için bağış yapılsa da yeterli düzeyde para biriktirilebilmesi için öğrencilere kıyafet dikimi konusunda da eğitim veriliyor.

“Topluma dâhil olabilecekler”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İslamabad Komiser Yardımcısı Hamza Shafqaat, Kur’an-ı Kerim derslerinin verildiği medrese sayesinde trans bireylerin de rahatlıkla topluma dâhil olabileceklerini söyledi. Shafqaat, söz konusu uygulamanın farklı kentlerde de hayata geçirilmesi durumunda her şeyin daha iyi hale gelebileceğini dile getirdi.

“Hakaretlerle dolu bir yaşamdan daha iyi”

Simran Khan isimli bir öğrenci, Kur’an-ı Kerim okuduğu için kalbinin huzurla dolduğunu belirterek, bunun hakaretlerle dolu bir yaşamdan çok daha iyi olduğunu aktardı.

Ülkenin ilk trans avukatı kimdi?

Pakistan’ın ilk trans avukatı Nisha Rao olmuştu. 18 yaşındayken iki trans arkadaşıyla beraber evden kaçan Nisha Rao, Karaçi kentinde trans toplumuna sığınmıştı. Nisha Rao, dilencilik ve seks işçiliği olmak üzere iki seçeneğe sahip olduğunu ancak bunlardan her ikisini de yapmak istemediğini dile getirmişti. Trans bireyler arasında avukat olmayı başaran ilk kişi olarak kayıtlara geçen Nisha Rao, Pakistan’ın ilk trans hâkimi olmayı hedeflediğini söylemişti.