Macron: İngiltere yüzünden salgın içerisinde salgın çıktı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mutasyonlu koronavirüsün 2020 senesinde İngiltere'de ortaya çıktığını ifade ederek, bu durumun salgın içerisinde salgına neden olduğunu söyledi.

macron2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa, mutasyonlu koronavirüs nedeniyle İngiltere’yi suçlamaya devam ediyor. Mutasyonlu koronavirüsün hem kendi ülkesinde hem de diğer Avrupa ülkelerinde hızlı bir şekilde yayıldığına dikkat çeken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüsün üçüncü dalgasını önlemek için farklı önlemleri hayata geçirmişti.

“Bütün bölgelere hasar verdi”

İngiltere’nin Kent bölgesinde tespit edilen mutasyonlu koronavirüsün Fransa’daki direncin kırılmasına neden olduğunu ifade eden Macron, söz konusu mutasyonun çok tehlikeli olduğunu ve kendi ülkesinde bulunan bütün bölgelere ciddi derece hasar verdiğini kaydetti.

“Mutasyon Avrupa’da yayılıyor”

Macron, son dönemde iki farklı krizin yaşandığına dikkat çekerek, bunlardan birinin aşı tedarikinde yaşanan sorun olduğunu, diğerinin ise mutasyonlu koronavirüsün Avrupa ülkelerinde hızlı bir şekilde yayılması olduğunu ifade etti.

“İlk defa İngiltere’de tespit edildi”

Mutasyonlu koronavirüsün 2020 senesinin sonlarında ilk defa İngiltere’de saptandığına işaret eden Macron, bu durumun salgın içerisinde salgına neden olduğunu ve 2020 senesinin bahar aylarına göre daha hızlı bulaş gerçekleştiğini dile getirdi. Macron, İngiltere’de tespit edilen mutasyonlu koronavirüsün çok daha büyük bir tehlike yarattığını belirterek, bu nedenle koronavirüsün hızlı bulaşmasının yanı sıra daha fazla öldürücü bir etkiye sahip olduğunu aktardı.

“Yoğun bakım servislerinde olanların büyük bölümü 65 yaş altı”

Mutasyonlu koronavirüs nedeniyle ülkesinde işlerin daha da zorlaştığına işaret eden Macron, yoğun bakım servislerindeki son duruma dair bilgi verdi. Macron, şu anda yoğun bakım servislerinde koronavirüs nedeniyle tedavi altında olan kişilerin yüzde 44’lük bölümünün 65 yaş altı olduğunu ifade etti.

Alkol yasağı getirildi

Fransa’nın başkenti Paris’te vaka sayıları yüzde 55 oranında artış gösterdi. Bunun üzerine başkentte yeni önlemler hayata geçirildi. Parklar dâhil olmak üzere bütün kamusal alanlarda alkol tüketimine yasak getirildi.

Hangi önlemler alındı?

Fransa’da yaşayanlar, evlerinin yalnızca 10 kilometre uzağına kadar gidebiliyor. Söz konusu ülkede, 5 Nisan 2021 tarihinden itibaren şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanmaya başlanacak. Macron, Fransa’da hayati öneme sahip ürünlerin satışını gerçekleştiren yerler haricindeki bütün dükkânların kapalı tutulacağını duyurdu. Fransa’da mümkün olduğunca evden çalışma sistemi uygulanmaya çalışılıyor. Öte yandan, 5 Nisan 2021 tarihinden itibaren okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerin üç hafta süreyle kapatılmasına yönelik karar alındı.

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilkokulların yüz yüze eğitime 26 Nisan 2021 tarihinde başlayacağı belirtilirken, ortaokullar ve liselerin ise yüz yüze eğitime 3 Mayıs 2021 tarihinde başlayacağı ifade edildi. Mayıs ayının ortası itibarıyla Fransa’da bulunan kültürel alanlardan bazılarının faaliyet göstermeye başlayacağı kaydedildi. Macron, Fransa genelinde 3 Nisan 2021 tarihinden itibaren dört hafta süreyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını bildirdi.

Fransa koronavirüs tablosu

Fransa’da şu ana kadar 4 milyon 695 bin 82 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 95 bin 976 can kaybı gerçekleşti.