Maduro: Koronavirüs aşısı için ham petrol verebiliriz!

maduro

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yaptığı son açıklamada, koronavirüs aşısı için ham petrol verebileceklerini söyledi.

Koronavirüs hızla tüm dünyaya yayılmaya devam ederken, bazı ülkeler aşı tedariki konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Avrupa ülkeleri, söz konusu ülkeleri görmezden gelerek aşıları fazladan stoklamaya başlamışlardı. Bunun üzerine aşı tedariki konusunda sorunlarla karşılaşan ülkeler değişik yöntemlere başvurmak zorunda kaldı. O ülkelerden biri de Venezuela oldu.

“Biz petrol verelim, siz aşı”

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendilerine aşı veren ülkelere ham petrol ile ödeme yapabileceklerini söyledi. Maduro, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) öncülüğünde başlatılan COVAX programı kapsamında koronavirüs aşılarını tedarik etme çabasında olduklarını dile getirdi. Maduro, koronavirüs aşısı alabilmek için petrol ticareti yapabileceklerini belirterek, söz konusu ticaretin yapılabilmesi için gerekli gemilere ve müşterilere sahip olduklarını da ifade etti.

Devlet petrol şirketine yönelik yaptırım uygulanıyor

Venezuela, dünyanın en önemli petrol üreticilerinden biri. ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Maduro’nun görevi bırakması için 2019 senesinde devlet petrol şirketine yönelik yaptırım uygulamaya başladı. Söz konusu yaptırımlar nedeniyle Venezuela’nın petrol ihracatında ciddi derecede bir azalma kaydedildi.

COVAX nedir?

COVAX ile gelişmemiş ülkelere 2021 senesinin bitimine dek toplam 2 milyar doz koronavirüs aşısının yollanması amaçlanıyor. COVAX, gelişmemiş ülkelerin koronavirüs aşılarına erişim konusunda yaşadıkları sorunları çözüme kavuşturabilmek amacıyla DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) öncülüğünde oluşturuldu. Söz konusu program ile aşıların tüm ülkeler arasında eşit bir biçimde dağıtılması hedefleniyor. Bugüne kadar gelişmiş ülkeler, gelişmemiş ülkelere göre çok daha fazla koronavirüs aşısı aldı.

Maduro’nun hesabı dondurulmuştu

Maduro, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, Carvativir isimli ilacın koronavirüse karşı olduğunu ileri sürerek, söz konusu ilacın kullanımını teşvik etmişti. Bunun üzerine Facebook tarafından söz konusu paylaşım kaldırılmıştı. Sosyal medya platformu, koronavirüse ilişkin yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle Maduro’nun hesabını da bir ay süreyle dondurulmuştu.

Hükümet ve muhalefet anlaşmıştı

Venezuela’nın yurt dışında yer alan ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından uygulanan yaptırımlar dâhilinde dondurulan 30 milyon dolarına muhalefetin teşebbüsleriyle ulaşılacağı ve koronavirüs aşılarının alınacağı ifade edilmişti. Venezuela’ya ait fonların serbest bırakılmasıyla 12 milyon doz aşının alınabileceği belirtilmişti. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından 2019 senesinde Venezuela’nın 342 milyon doları dondurulmuştu.