Meksika'dan itiraf: Ölü sayısı aslında duyurulandan yüzde 60 fazla!

Meksika, koronavirüs kaynaklı can kayıplarının duyurulandan yüzde 60 daha fazla olduğunu itiraf etti. Meksika'da koronavirüs kaynaklı can kayıplarının sayısı güncellendi.

Meksika'dan itiraf: Ölü sayısı aslında duyurulandan yüzde 60 fazla!
Meksika, koronavirüs kaynaklı can kayıplarının duyurulandan yüzde 60 daha fazla olduğunu itiraf etti.

Meksika'da koronavirüs kaynaklı can kayıplarının sayısı güncellendi. Hükümet, koronavirüs kaynaklı can kayıplarının daha önce duyurulandan yüzde 60 daha fazla olduğunu bildirdi. Meksika'da şu ana kadar koronavirüs kaynaklı 321 bin ölüm gerçekleşti.

Söz konusu ülke, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) ardından en fazla can kaybının gerçekleştiği ikinci ülke olarak kayıtlara geçti. ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) koronavirüs kaynaklı 549 bin ölüm yaşanırken, Meksika'dan sonra gelen Brezilya'da ise 310 bin kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.


Koronavirüsü önemsemedi


Koronavirüs sürecinde yürüttüğü politikalar nedeniyle tepki gören Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, bunun ne kadar kritik bir durum olduğunu fark edemedi. Obrador, koronavirüsü kontrol altında tutabilmek için gerekli olan aşılama programında da oldukça gecikti. Halkın önüne maske takmadan çıkan Obrador, daha önce koronavirüsle enfekte olmuştu. Obrador, koronavirüsü hafif belirtilerle atlattığını dile getirmişti.


İnsanlar evlerinde ölüyor


Meksika'da uygulanan koronavirüs testi sayısının çok az olduğu biliniyor. Uzmanlar, söz konusu ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının, duyurulan sayıya kıyasla daha fazla olduğuna dair sık sık açıklamalar yapıyorlardı. Meksika'da bulunan hastanelerin yoğun bakım servislerinde yatak sayısının az olduğu dikkat çekerken, insanların genel olarak evlerinde öldüğüne dair görüşler arttı.

Vaka sayısı artabilir


Koronavirüs ile mücadeleden sorumlu olan Hugo López-Gatell, Meksika'da Paskalya Bayramı nedeniyle koronavirüs vakalarının artış gösterebileceğini ifade ediyor. Söz konusu ülkede şimdiye dek 6,1 milyon doz aşı yapıldı. ABD (Amerika Birleşik Devletleri), 7 milyon doz Oxford-AstraZeneca aşısının Meksika'ya yollanacağını belirtirken, 1,5 milyon doz Oxford-AstraZeneca aşısının ise Kanada'ya yollanacağını ifade etmişti.


Aralık ayının sonlarında ilk aşı vurulmuştu


Meksika'da yaşayan 59 yaşındaki María Irene Ramirez isimli hemşire, Latin Amerika'da aşı uygulanan ilk kişi olarak kayıtlara geçmişti. Aralık ayının sonlarında aşılanan Ramirez'in Mexico City'de bulunan bir hastanenin yoğun bakım servisinde çalıştığı öğrenilmişti.Meksika hükümeti, 30 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı satın almıştı. İlk aşamada Meksika'ya söz konusu koronavirüs aşılarının 3 bin dozu gelmişti. Meksika, 2021 senesinin ilk çeyreği bitene dek bütün sağlık çalışanlarına yönelik aşılamayı tamamlamayı amaçladığını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER