Merkel’den eyaletlere “Koronavirüs önlemlerini uygulayın” çağrısı!

merkel

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, eyalet yönetimlerine koronavirüs önlemlerini doğru bir şekilde uygulamaları için çağrıda bulundu.

Almanya’da koronavirüsün üçüncü dalgası yaşanıyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, söz konusu dalganın önüne geçilebilmesi için Mart ayının başlarında verilen kararların doğru bir şekilde hayata geçirilmesinin şart olduğunu dile getirdi.

“Sert önlemler devreye girmeli”

Merkel, eyaletlerde hızlı bir şekilde harekete geçilmesi gerektiğini belirterek, vaka sayılarının azaltılabilmesi için eyalet yönetimlerinin gerekli araçları kullanmaları gerektiğini söyledi. Vaka sayılarının belirli bir düzeye çıkması durumunda derhal frene basılması gerektiğini ifade eden Merkel, böyle bir durumda sıkı önlemlerin hayata geçirilmesinin şart olduğunu belirtti. Merkel, vaka sayılarının fazla olduğu noktalarda sokağa çıkma yasağının uygulanması ve temasın düşürülmesi gibi önlemlerin uygulanabileceğini aktardı.

“Uzaktan çalışma olanağı tanınmalı”

İş yerleri ve okullarda hızlı koronavirüs testlerinin yapılması gerektiğini kaydeden Merkel, çalışanlara mümkün olduğunca uzaktan çalışma olanağının tanınması gerektiğini kaydetti.

“Yasa değişebilir”

Merkel, eyalet yönetimlerinin gerekli önlemleri almamaları halinde Enfeksiyon Yasası’nın değiştirilebileceğini ifade etti. Mutasyonlu koronavirüse değinen Merkel, aslında yeni bir salgının ortaya çıktığını ve yeni varyantın çok daha hızlı bulaştığını, daha saldırgan ve daha öldürücü olduğunu söyledi.

“Esnetme kararlarından hoşnut değilim”

Bu nedenle tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulanması gerektiğine dikkat çeken Merkel, fazla zamana sahip olmadıklarını dile getirdi. Merkel, Saarland eyaleti ile Berlin eyaletinde önlemlerden bazılarının belirli koşullar altında esnetilmesine yönelik kararlara tepki göstererek, söz konusu kararlardan hoşnutsuz olduğunu ifade etti.

Merkel, Eylül ayının bitimine dek tüm vatandaşlara aşı teklifinin yapılacağına dair sözünü bir kez daha tekrarladı.

Ne olmuştu?

4 Mart 2021 tarihinde eyalet yönetimleri ile toplantı gerçekleştiren Merkel, bir hafta içerisinde her 100 bin kişide 3 gün peş peşe 100’den fazla vakanın tespit edilmesi halinde 7 Mart 2021 tarihine kadar uygulanan sıkı önlemlerin yeniden hayata geçirileceğini söylemişti. Fakat eyaletlerin çoğunda her 100 bin kişide 100’den fazla vaka tespit edilmesine rağmen sıkı önlemler hayata geçirilmemişti.

Almanya’da Ocak ayında ve Şubat ayının başında azalan vaka sayıları, Şubat ayının sonunda ve Mart ayında yeniden artışa geçmişti. Söz konusu artışın mutasyonlu koronavirüs nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor.

Almanya koronavirüs tablosu

Almanya’da şu ana kadar 2 milyon 786 bin 345 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 76 bin 468 can kaybı gerçekleşti.