Miço ile Nikos üzgün, Macron ve Kurz kızgın!

Türkiye karşıtı lobi faaliyetleri yürüten Yunan-Rum ortak lobisinin tüm girişimleri, Türkiye'den vazgeçilemediği için bir kez daha başarısızlığa uğradı. Yunan-Rum lobileri Türkiye'ye yaptırım beklerken Avrupa Birliği ülkeleri "Türkiye ile iş birliğini güçlendirme" kararına vardı.

ab_liderler

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği Liderler Zirvesinde, Türkiye’ye karşı sert yaptırım kararları bekleyen Atina ve Rum yönetimi ile Yunan-Rum lobisi bir kez daha umduğunu bulamadı. Bilakis, Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’nin önemine vurgu yaptı ve Türkiye ile iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini belirterek bu yönde karara vardı.

Avrupa Birliği’nin kararları sadece Yunan ve Rum kesiminde değil, gece gündüz Türkiye karşıtı politika üreten Emmanuel Macron yönetimindeki Fransa ile Türk düşmanı Sebastian Kurz yönetimindeki Avusturya’da da hayal kırıklığına neden oldu. Ankara ise Avrupa Birliği Liderler Zirvesi sonuç bildirgesine karşı “yetmez ama evet” şeklinde yaklaşarak genel olarak olumlu buldu.

Dışişleri Bakanlığından AB Liderler Zirvesi sonuç bildirgesine ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye’nin müzakere eden aday konumundaki bir ülke olarak, Avrupa Birliği’yle ilişkileri karşılıklı yarar ve iş birliği temelinde, üyelik hedefi doğrultusunda geliştirmeyi içtenlikle arzu ettiği ifade edildi.

Dışişlerinin açıklamasında tansiyonun düşürülmesi ve diyalog kanallarının tekrar çalışır duruma gelmesinin Türkiye ile sağduyulu birçok Avrupa Birliği ülkesinin çabaları sonucu mümkün hâle geldiği vurgulandı.

Açıklamada özellikle “yapıcı ve somut adımların beklendiği”nin altı çizildi.