Miçotakis: Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatı tanımıyoruz!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile Libya arasında 2019 senesinde imzalanan deniz yetki alanlarına ilişkin mutabakatı tanımadıklarını söyledi.

miçotakis

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ile Libya arasında 2019 senesinde deniz yetki alanlarına ilişkin mutabakat imzalanmıştı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, söz konusu mutabakatı tanımadıklarını dile getirdi. Miçotakis, “Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat bizim için yok hükmünde.” dedi. 6 Nisan 2021 tarihinde Libya’ya yönelik ziyaret gerçekleştiren Miçotakis, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat ile Yunanistan’ın sahip olduğu egemenlik haklarının tamamen yok sayıldığını ileri sürdü.

“Libya’nın komşusu Yunanistan”

Miçotakis, Avrupa Komisyonu tarafından da bu görüşe destek verildiğini ifade etti. Libya’nın komşusunun Yunanistan olduğunu belirten Miçotakis, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus el-Menfi’ye bunu hatırlattığını dile getirdi. Miçotakis, Libya ile Yunanistan arasındaki deniz yetki alanlarının tespit edilmesi için ortak bir heyet kurulması hususunda Menfi ile anlaşma sağladığını kaydetti. Libya’ya yönelik ziyaretinin çok başarılı geçtiğine dikkat çeken Miçotakis’e Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerde 2020 senesindeki gerginliğe benzer bir gerginliğin yaşanıp yaşanmayacağı soruldu. Miçotakis, söz konusu verdiği yanıtta, araştırma gemisi Oruç Reis’in yeniden gerilime neden olacağını düşünmediğini dile getirdi.

“Pozitif gündem aniden değişebilir”

AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasındaki istikşafi görüşmelerde belirlenen pozitif gündemin aniden değişebileceğini aktaran Miçotakis, Türkiye’nin GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ile Yunanistan’a yönelik tavrının söz konusu görüşmelerin seyrini ortaya koyacağını kaydetti.

Ne olmuştu?

General Halife Hafter, Fransa ile BAE’nin (Birleşik Arap Emirlikleri), Fransa ve Mısır’ın desteğini alarak 2014 senesinde Libya’nın doğusunda yer alan bölgelerden bazılarında kontrolü sağlamıştı. Hafter tarafından Trablus’ta bulunan hükümete karşı silahlı bir mücadele başlatılmıştı. Bunun üzerine Libya’da Tobruk ve Trablus merkezli olmak üzere 2 tane merkez bankası, 2 tane askerî güç, 2 tane yönetim ve 2 tane meclis görev yürütmeye başlamıştı.

Türkiye, 27 Kasım 2019 tarihinde BM (Birleşmiş Milletler) tarafından meşru kabul edilen Trablus hükümeti ile deniz yetki alanları ve askerî iş birliğine yönelik bir anlaşma imzalamıştı. Yunanistan, söz konusu anlaşmaya Akdeniz’deki menfaatlerine aykırı olduğu için tepki göstermişti. Yunanistan, Libya’daki iç savaşta Hafter’e destek vermişti. Söz konusu ülke tarafından Libya’nın Atina Büyükelçisi Menfi “istenmeyen kişi” olarak ilan edilmişti. Menfi, bunun üzerine sınır dışı edilmişti.