Milletvekilleri, Kırgız-Kazakistan sınırındaki durum hakkında hükümet raporu istediler

Milletvekilleri, Kırgız-Kazakistan sınırındaki durum hakkında bir hükümet raporu istedi. Perşembe günü yapılan parlamento toplantısında milletveki

Milletvekilleri, Kırgız-Kazakistan sınırındaki durum hakkında hükümet raporu istediler
Milletvekilleri, Kırgız-Kazakistan sınırındaki durum hakkında bir hükümet raporu istedi. Perşembe günü yapılan parlamento toplantısında milletvekilleri, Kırgız-Kazak sınırındaki durum sorununu gündeme getirdi.

Cumhuriyetçi Ata Zhurt fraksiyonu üyesi Ruslan Kazakbayev, Jogorku Başkanı Kenesh Dastanbek Zhumabekov'u hükümetle ve Kazakistan Parlamentosu Başkanı ile şahsen görüşmeye çağırdı.

“Hükümetimiz bu sorunu çözemezse, sizi bağlayalım. Kazakistan'a git, meslektaşınla ve hükümetle konuş, sonunda bu soruya karar ver. 19 Mart'tan bu yana durum değişmedi, iş adamları zarar görüyor. ” - vekil konuşmacıya seslendi.

Parlamento fraksiyonu milletvekili "Bir Bol" Baktybek Turusbekov meslektaşını destekledi ve Kırgızistan'ın EEU hakkını kullanmadığını söyledi.
"Kazakistan kaçakçılığın Kırgızistan’dan geçtiğini ancak Müttefik ülkeler arasında kaçakçılık olamayacağını," kaçakçılık "kavramının yalnızca üçüncü ülkelerle ilişkilerde olabileceğini söylüyor” dedi.

Sonuç olarak, konuşmacı oylamaya, hükümetin bu konudaki raporunu ve milletvekillerinin desteklenmesi için bir öneride bulundu.

Hatırlayın, 19 Mart'tan bu yana, Kırgız-Kazakistan sınırının kontrol noktasında, Kazakistan'a Kırgızistan'dan gelen ağır vasıtalar var. Gecikmeler, Kazakistan tarafından geliştirilmiş izleme ve denetim ile ilişkilidir. Daha önce de bildirildiği gibi, Kırgızistan, Kazakistan'ın konumunu EAEU sözleşmelerinin fıkralarının ihlali olarak görüyor ve AET bakanlarının bu durumdaki istişareler için geri çağrılmasını başlattı.
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 15:08
YORUM EKLE