Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

6 Ocak 2021 Çarşamba 16:35:42

Moderna aşısı Avrupa’dan da onay gördü!

Mutasyon geçiren koronavirüsün kıta geneline yayıldığı Avrupa’da bir koronavirüs aşısına daha onay geldi. ABD’de geliştirilen Moderna aşısının kullanılması için onayın çıktığı belirtildi.

Mutasyon geçiren koronavirüsün kıta geneline yayıldığı Avrupa’da bir koronavirüs aşısına daha onay geldi. ABD’de geliştirilen Moderna aşısının kullanılması için kullanım izninin çıktığı ve AB Komisyonunun onayının beklendiği belirtildi.

ABD merkezli Moderna şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısının Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylandığı kaydedildi. Aşının Avrupa genelinde kullanılması için koşullu pazarlama izninin alındığı aktarıldı. 18 yaş ve üzerindeki kişilere uygulanabilen Moderna aşısının etkinlik oranının yüzde 94,1 olduğu belirtildi. EMA tarafından verilen bu pazarlama izninin AB Komisyonu tarafından da onaylanacağı tahmin ediliyor.

Avrupa’da onaylanan ikinci koronavirüs aşısı!

EMA’nın yaptığı araştırmalarda Moderna aşıssının güvenli olduğu sonucunun çıktığını kaydeden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, aşının kıta genelinde kullanılabilir hale dönüşmesini istediklerini bildirdi. AB Komisyonunun da onayı sonrası Moderna aşısı da Pfizer-Biontech aşısı gibi Avrupa genelinde kullanılmaya başlanacak. Avrupa’da sadece Pfizer-Biontech ile Moderna aşısına kullanım onayı çıktığı belirtildi.

Avrupa’da en çok ölüm oranı hangi ülkelerde görüldü?

Avrupa’da onay verilen diğer aşıyı Türk bilim insanları olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurucularından olduğu Alman Biontech ile ABD’li Pfizer geliştirdi. Bu aşının etkinlik oranının da yüzde 95 olduğu kaydedildi. Avrupa’da en çok koronavirüs vakasının görüldüğü Rusya’da 3 milyon 300 binden fazla kişinin testi pozitif çıktı, yaklaşık 60 bin ölüm meydana geldi. Avrupa genelinde koronavirüs kaynaklı en çok ölümün yaşandığı ülkeler ise İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya oldu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı