Mülteci kampında yangın çıktı! 400 kişiye ulaşılamıyor

Bangladeş'te bulunan mülteci kampında yangın çıktı. Arakanlı Müslümanların kaldığı kampta çıkan yangın sonucu en az 15 mültecinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. 400 mülteciye ise hala ulaşılamadığı bildirildi.

mülteci_kampı_yangın

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bangladeş’in Cox Bazar şehrinde bulunan ve Arakanlı Müslümanların kaldığı mülteci kampında yangın çıktı. Söz konusu yangın, en az 15 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.

BMMYK’dan (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) konuya ilişkin bir açıklama geldi. Bangladeş Temsilcisi Johannes Van der Klaauw tarafından yapılan açıklamada, Balukhali kampında meydana gelen yangından sonra 400 kişiye henüz erişim sağlanamadığı bildirildi. Yangın sonucu en az 15 kişinin yaşamını yitirdiğini aktaran Klaauw, 560 kişinin ise yaralandığını ifade etti.

“10 bin barınak yok oldu”

Klaauw, en az 10 bin tane barınağın yangın nedeniyle yok olduğunu belirterek, bu nedenle de en az 45 bin insanın evsiz kalabileceğini söyledi. Bangladeş’te bulunan kamplarda önceden bu tarz bir yangın çıkmadığına dikkat çeken Klaauw, söz konusu alanda BM (Birleşmiş Milletler) tarafından gerekli faaliyetlerin gösterildiğini belirtti. Klaauw, Balukhali kampında çıkan yangının oldukça büyük olduğunu kaydederek, dağıtım merkezleri ile kliniklerin yangın sonucu işlevsiz hale geldiğini dile getirdi.

“Kadın ve çocuklara öncelik veriliyor”

Klaauw, yangının ardından yardım faaliyetlerinin IOM (Uluslararası Göç Örgütü) ile koordine edildiğini kaydederek, söz konusu faaliyetlerde kadın ve çocuklara öncelik verildiğini söyledi.

Tahkikat başlatıldı

Arakanlı Müslümanların kaldığı kampta çıkan yangının sebebine ilişkin tahkikat başlatıldığı da öğrenildi.

Ne olmuştu?

2012 senesinde Myanmar’a bağlı Arakan eyaletinde Müslümanlar ile Budistler arasında çatışmalar meydana gelmişti. Söz konusu çatışmalar esnasında binlerce Müslüman öldürülmüştü. Müslümanlara ait çok sayıda iş yeri ve ev de yakılmıştı. 25 Ağustos 2017 tarihinde Arakan eyaletinde bulunan sınır karakollarına yönelik eş zamanlı saldırılar düzenlenmişti. Budist milliyetçiler ile Myanmar ordusu, söz konusu saldırıları bahane etmişler ve Müslümanlara yönelik kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlamışlardı.

900 bin kişi Bangladeş’e sığındı

2017 senesinin Ağustos ayından beri Arakan eyaletindeki katliamdan kaçan kişi sayısı, BM (Birleşmiş Milletler) verilerine göre, 900 bine yükseldi. Uluslararası insan hakları örgütleri, Arakan eyaletinde çok sayıda köyün ortadan kaldırıldığını ispatlamıştı. Uluslararası insan hakları örgütleri ile BM (Birleşmiş Milletler), Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik kitlesel şiddet eylemlerini “soykırım” veya “etnik temizlik” olarak nitelendiriyor.