Myanmar’da dikkat çeken kan eylemi!

Askerî darbenin gerçekleştiği Myanmar'da "kan eylemi" başlatıldı. Güvenlik güçleri tarafından yapılan silahlı müdahaleler sırasında hayatını kaybeden kişilerin anısına sokak ve caddelere kırmızı boyaların döküldüğü görüldü.

myanmar2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Myanmar’da 1 Şubat 2021 tarihinde ordu tarafından yönetime el koyulmuştu. Bunun üzerine ülkede askerî darbe karşıtı protesto gösterileri başlatılmış, güvenlik güçleri tarafından göstericilere sert bir şekilde müdahale edildiği görülmüştü. Söz konusu müdahaleler sonucu hayatını kaybeden kişi sayısının 581’e yükseldiği bildirildi. Ölen göstericileri anmak üzere Mandalay ve Yangon’da “kan eylemi” başlatıldı. Sokak ve caddelere kırmızı boyaların döküldüğü fark edildi.

Duvarlara “Myanmar ordusunun daha fazla kan dökmemesi gerektiğine” ve “göstericilerin hiçbir şekilde pes etmeyeceğine” dair mesajlar taşıyan yazılar yazıldı.

60 yaşındaki komedyen gözaltına alındı

Diğer yandan, Myanmar’da askerî darbeye tepki gösteren ve 60 yaşında olduğu bilinen ünlü komedyen Maung Thura’nın da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı kaydedildi. Myanmar Now isimli internet sitesinde yer alan haberde, söz konusu komedyenin sabah saatlerinde gözaltına alındığı ifade edildi. Thura’nın, askerî darbe karşıtı söylemleri nedeniyle önceden birçok kez güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı biliniyor.

Kara liste hazırlandı

Myanmar’da askerî darbeye karşı çıkan göstericilere destek veren 20 kişi kara listeye alındı. Sosyal medya fenomenleri, oyuncular ve şarkıcıların da aralarında bulunduğu 20 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi. Lu Min isimli oyuncu, 21 Şubat 2021 tarihinde güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Paing Phyo Thu isimli oyuncu hakkında da gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Kilisedeki insanlara saldırdılar

Myanmar’ın Kachin eyaletinde bulunan Mohnyin ilçesinde, göstericilerin saklandığını iddia eden askerlerin kiliselerden bazılarını bastığı ve söz konusu kiliselerde bulunan insanlara saldırdığı görüldü. Askerler tarafından kiliselerin kapılarının kırıldığı ve eşyalardan bazılarına hasar verildiği kaydedildi.

Bağış toplandı

Öte yandan, Myanmar’da askerî darbe karşıtı milletvekilleri tarafından CRPH (Ulusal Meclisi Temsil Komitesi) kuruldu. Komitenin kuruluş amacı ise Myanmar’da halk tarafından seçilmiş hükümeti yeniden görev başına getirmek olarak açıklandı. Sivil hükümet ve federal ordunun kurulması için söz konusu komite tarafından 9,2 milyon dolar değerinde bağış toplandığı ifade edildi. Hem Myanmar’dan hem yurt dışından 24 gün içerisinde 87 bin 766 kişinin bu amaç doğrultusunda bağışta bulunduğu öğrenildi. Myanmar’da yaşayan birçok kişinin kişisel eşyalarını internet üzerinden satmaya ve gelirleri de komiteye bağışlamaya başladıkları görüldü.

Ne olmuştu?

Myanmar ordusu, 1 Şubat 2021’de yönetime el koymasının ardından ülkenin fiili lideri olan Aung San Suu Çi’yi gözaltına almıştı. Myanmar’da olağanüstü hâl ilan eden ordu, birçok hükümet yetkilisini gözaltına almıştı. Ordu, 8 Kasım 2020’de düzenlenen seçimlere hile karıştığını ileri sürmüş ve Myanmar’ı bir sene boyunca yöneteceğini duyurmuştu. Askerî darbenin ardından televizyon kanalları ile mobil hatların kesildiği görülmüştü. Kablosuz internet erişiminin de durdurulduğu ülkede askerî darbe karşıtı protesto gösterileri başlamıştı. Gösterilerin önüne geçmek için sosyal medya platformlarına erişim bile durdurulmuştu. Demokrasi çağrısında bulunan göstericiler, gözaltına alınan hükümet yetkililerinin hemen serbest bırakılmasını talep etmişlerdi.