NATO’dan Ukrayna çıkarması!

NATO'nun Askerî Komite Başkanlığını yürüten Orgeneral Stuart Peach, Rusya-Ukrayna geriliminin zirve yaptığı şu günlerde Lviv kentinde Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak ile görüştü.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna ile Rusya arasında ayrılıkçı bölgeler sebebiyle yaşanan yüksek gerilim, her iki ülkenin de kendi sınırlarına askerî yığınak yapmasıyla tavan yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nden (NATO) yardım talep eden Ukrayna, NATO üyesi olabilmek için son senelerde yürüttüğü ordu modernizasyonu çalışmalarına devam ediyor.

NATO’ya girmek için kararlı adımlar!

Ukrayna’nın ordusunu modernize etme çabaları ve Rusya’yla git gide yükselen tansiyon nedeniyle, NATO yetkilileri ve Ukrayna ordusu, Ukrayna’nın örgüte katılımına hız kazandırmak için bir araya gelerek toplantı yaptı.

NATO’nun Askerî Komite Başkanlığını yürüten Orgeneral Stuart Peach, bölgedeki ve Ukrayna’daki güvenlik durumunu görüşmek için Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak ile bir araya geldi.

NATO standartları çerçevesinde Ukrayna ordusunun reform süreci ile ilgili konunun görüşüldüğü toplantıda, Orgeneral Stuart Peach, NATO’nun Ukrayna’ya yönelik desteğinin süreceğini belirtti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak ise NATO komitesinin Ukrayna’ya yönelik ziyaretinin NATO-Ukrayna stratejik ortaklığına verilen değeri ortaya koyduğunu kaydederek, NATO ile Ukrayna ordusu arasında ilişkilerde ivme oluştuğunu bildirdi.