Ana sayfa DÜNYA Özbek ekonomisine yapılacak yatırımlar 17 milyar dolara ulaşmalı

Özbek ekonomisine yapılacak yatırımlar 17 milyar dolara ulaşmalı

0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’in 28 Aralık’taki Parlamento’ya verdiği yıllık konuşmada, 2019’da Özbekistan’ın ekonomisine yapılacak yatırımların yüzde 16 oranında artarak 17 milyar dolara çıkması gerektiğini söyledi.

Söylediği gibi, 2018’e göre yüzde 16 daha fazla olan 138 trilyon yatırımın (16.6 milyar $) emilmesi planlanıyor.

Aynı zamanda, yetkililer doğrudan yabancı yatırımların boyutunu yüzde 150 oranında artırmayı ve 4.2 milyar dolara çıkarmayı planlıyorlar. 142 kadar modern işletme de devreye girecek.

Daha önce Mirziyoyev, yeni teknolojilerin ve nitelikli uzmanların ilgisini çeken, ülkenin diğer bölgelerinin ve bölgelerinin kalkınmasına katkıda bulunan “ekonomik büyümenin itici gücü” olarak adlandırılan yatırımdı.

Özbekistan’ın ticaret ortamını iyileştirmedeki önemli ilerlemesi, bir dizi uluslararası gösterge için iyi belgelenmiştir. Ülke politik olarak istikrarlı, düşük işletme maliyetleri olan bir yatırım yeri olarak kabul edilir.

Özbekistan, toplumun yaşamının tüm alanlarında geniş çapta reformlar uygulamaktadır, özellikle de ülkedeki ekonomik reformların seyri tutarlı ve sürdürülebilir hale gelmiştir.

Yatırım politikasının nihai amacı, ülke ekonomisini yükseltmeyi ve sosyal üretim verimliliğini arttırmayı amaçlayan yatırım faaliyetlerini canlandırmaktır.

Özbekistan’daki doğrudan yabancı yatırım, ekonomik büyümenin dinamiklerini, derinliğini ve ölçeğini ve ekonomik sistemin ulusal düzeyde dönüşüm sürecinin hızını belirlemede önemli bir rol oynamaktadır.

Özbekistan, ülkeye yabancı yatırımları çekmek konusunda zor bir görevle karşı karşıya. Bunun için, yabancı yatırımcıların gereklilikleriyle ve ulusal hedeflere ulaşmak ve ekonomik kalkınmayı sağlamak için çekilen sermayenin yönüyle uyumu sağlamak gerekir.

Doğrudan yabancı yatırım girişini arttırmanın önemli bir koşulu, yabancı yatırımcıların ulusal ekonomide işleyişinde istikrarlı koşullar yaratmayı amaçlayan bir devlet politikasının uygulanmasıdır.

Bu amaca ulaşmak, ulusal rekabetçiliği ve Özbekistan’ın uluslararası ekonomik sisteme daha aktif entegrasyonunu artıracaktır.Sosyal Medya ve Mobil Uygulama Üzerinden Bizi Takip Edin!
Android Uygulamamız için Tıklayınız
Facebook Sayfamız için Tıklayınız
İnstagram için Tıklayınız

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here