Özbekistan Enerji Bakanı, IAEA heyetiyle bir araya geldi

Özbekistan Enerji Bakanı Alisher Sultanov'un Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) heyetinin üyeleriyle yaptığı görüşmede, toplantısına ev sahip

Özbekistan Enerji Bakanı, IAEA heyetiyle bir araya geldi
Özbekistan Enerji Bakanı Alisher Sultanov'un Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) heyetinin üyeleriyle yaptığı görüşmede, toplantısına ev sahipliği yaptı.

Heyet, ülkenin ilk nükleer santralini kurma amaçlı Ajans "Uzatom" uzmanlarının ve projeye katılan diğer kuruluşların katılımıyla IAEA semineri çerçevesinde Özbekistan'da bulunuyor.

"Uzatom" basın servisine göre, toplantıda nükleer enerji alanı yaratılmasının sadece enerjinin değil, aynı zamanda bilim, eğitim de dahil olmak üzere diğer alanların hızlandırılmış bir gelişimine yol açtığı belirtildi. Tarım, tıp ve inşaat alanındaki olanakları büyük ölçüde arttırılmıştır. Uluslararası deneyimlerin gösterdiği gibi, bu endüstrinin ülke için gelişimi birçok alanın gelişmesi için bir katalizör haline geliyor.

Toplantıda belirtildiği gibi, eğitime büyük önem verilmektedir. Halen, Özbekistan'dan 58 öğrenci Ulusal Mühendislik Nükleer Üniversitesi "Moskova Mühendislik Fiziği Enstitüsü" nde eğitim görmektedir. Özbekistan'ın nükleer enerji endüstrisi personelinin amaçlı olarak eğitileceği Taşkent'te Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi MEPhI'nin bir kolu kuruluyor.

Bir nükleer enerji santrali kurma projesinin uygulanması konusundaki büyük çalışmaların bir parçası olarak, IAEA ile işbirliği, ajansın bu seminerinde kanıtlandığı gibi, gelişiminde yeni bir aşamaya girmiştir.

“(...) Size göre, projenizin tüm güvenlik garantilerine uymasını sağlayacak tam destek sunuyoruz. IAEA standartlarını takip etme yükümlülüğünü üstlenmeniz çok önemlidir. Biz de bu standartları ülkenizde yaygınlaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Projenizin etkili ve emniyetli olmasını istiyoruz ”dedi G. Zhentkovski.

2019 yılında, Özbekistan ile IAEA arasındaki işbirliğinin 25. yıldönümünün kutlandığını ve ortaklığın ilk nükleer santrali kurma projesinin başlamasıyla ilgili olarak yeni bir gelişim aşamasına girdiğini unutmayın.
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 15:07
YORUM EKLE