Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

8 Ocak 2019 Salı 00:09:47

Özbekistan, Kazakistan ile benzin ithalatı konusunda görüşmeye başladı

Kazakistan Enerji Bakanı Kanat Bozumbayev, Kazakistan, Özbekneftegaz ile Kazak petrol rafinerilerinden Özbekistan'a benzin tedariki konusunda ön görüşmel

Kazakistan Enerji Bakanı Kanat Bozumbayev, Kazakistan, Özbekneftegaz ile Kazak petrol rafinerilerinden Özbekistan'a benzin tedariki konusunda ön görüşmelere başladı.

Kazak benzininin ihracat potansiyeli hakkında yorum yapan bakan, Kazakistan'ın Özbekistan, Afganistan ve Tacikistan pazarlarıyla ilgilendiğini belirtti.

Cumhuriyette üç rafinerinin modernizasyonundan sonra piyasanın stoklanmasını önlemek için, Kazakistan geçen yıl benzin ihracatı yapma niyetini açıkladı.

Kazakistan ve Rusya, Ekim 2018’de akaryakıt ve enerji kompleksi etkileşimi konusundaki anlaşmaya ilişkin değişiklikler konusunda bir protokol imzaladılar. Değişiklikler, Kazak benzininin BDT ülkelerine tedarikine ilişkin ambargo kaldırılmasıyla ilgili.

Aralık ayında, Bozumbayev, Şubat 2019’dan itibaren Kazak benzininin Kırgızistan’a olası ihracatından bahsetti.

Daha önce Petrol Taşımacılığı, Ulusal KazMunayGas şirketinin rafine edilmesi ve pazarlanması başkan yardımcısı Daniyar Tiyesov tarafından öngörüldüğü üzere Kazakistan, 2019 yılında 1,2 milyon ton ihracat yapabilecek.

Kazakistan üç büyük petrol rafinerisine sahip – Atyrau, Shymkent ve Pavlodar. Üçü de, geçen yıl modernizasyon programlarını tamamladı.

Modernizasyondan sonra üç tesisin arıtma kapasitesinin 13,8'den 16,5 milyon tona yükseldiği söyleniyor. Her türlü hafif yağ ürünlerinin üretimi, benzin, mazot ve havacılık gazyağı artacaktır. Tüm tesisler 2,3 milyon ton daha fazla benzin üretecek. Dizel yakıt üretimi 917.000 ton, havacılık gazyağı 539.000 ton artacak.

Kazak üreticileri zaten benzin talebinin yüzde 88'inden fazlasını sunarken, yüzde 99,9'u iç pazarda satılıyor.

Kazakistan, Ocak-Kasım 2018'de, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 27,3 daha fazla olan 3,3 milyon ton benzin (havacılık dahil) üretti. Sektördeki üretim ve ithalat ikame politikasının artması nedeniyle, benzin ithalatı neredeyse 52 azaldı. yıllık% 374.500 tona ulaştı. İhracat yıllık% 34,2 artarken, hacimlerinin önemsiz olması bekleniyor – sadece 2.900 ton.

Pavlodar bölgesinde en yüksek üretim hacmi düştü: benzin üretiminin yüzde 36,4'ü (1,2 milyon ton) ve dizel yakıt üretiminin yüzde 39'u (1,5 milyon ton). Shymkent, benzin üretiminin yüzde 32,2'si ve dizel yakıt üretiminin yüzde 26,3'ünü sağladı. Atırav bölgesi, benzin üretiminin yüzde 29,3'ünü ve dizelinin yüzde 31'ini sağladı.

Daha önce Kazakistan'da yeni bir petrol rafinerisi tesisinin kurulacağı biliniyordu. Karaganda bölgesindeki Zhanaarkinsky ilçesinde 100 hektarlık bir arsa inşaatı için tahsis edilmiştir. Singapur firması rafineri inşa etmek için fon yatırdı. Bu yılın ilkbaharında Karaganda'da Singapurlu yatırımcılarla toplam 300 milyar tenge tutarında sözleşme imzalandı. Ön hesaplamalara göre, tesis yılda 1 milyon tona kadar petrol işleyecek.

Enerji Bakanlığı'nın tahminlerine göre, petrol ürünlerinin ithalatının 2022 yılına kadar artırılması gerekecek. Bu zamana kadar dördüncü tesis zaten kurulmalı. 2019 yılında yatırımcı çekmek ve inşaat başlatmak planlanmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı