Özbekistan, Kırgızistan'da montaj tesisi kurmak istiyor!

Kırgızistan Ekonomi Bakanı Oleg Pankratov liderliğindeki Kırgızistan heyeti, Özbekistan Dış Ticaret Bakanlığının basın servisi Taşkent'e ç

Özbekistan, Kırgızistan'da montaj tesisi kurmak istiyor!
Kırgızistan Ekonomi Bakanı Oleg Pankratov liderliğindeki Kırgızistan heyeti, Özbekistan Dış Ticaret Bakanlığının basın servisi Taşkent'e çalışma ziyaretinde bulundu. Yapılan ikili görüşmeler sonrasında Özbekistan'ın Kırgızistan'da tarım makineleri, otomobil ve otobüs montajı projesi kurmak istediği belirtildi.

Ziyaretin asıl amacı, iki ülkenin Kırgızistan ile Özbekistan arasında varılan hükumetler arası anlaşmaların uygulanmasını tartışmaktı. İş temaslarını teşvik etme konuları da gündeme getirildi ve ticaret, ulaştırma ve sanayi alanında işbirliği beklentileri tartışıldı.

Taraflar, Kırgızistan'da tarım makineleri, otomobil ve otobüs montajı oluşturmak için bir projeyi tartıştılar. Kırgızistan'ın güney bölgelerinde bir makine-teknik istasyon oluşturma olasılığı ve Bişkek'e yolcu taşımacılığı hizmetleri sağlamak için bir kamu-özel ortaklığı çerçevesinde işbirliği olanağı da göz önünde bulunduruldu.

Kırgızistan heyeti, Özbekistan'da üretilen geniş bir ürün yelpazesinin sunulduğu ilk uluslararası fuarını da ziyaret etti. Ziyaret sırasında Özbekistan Cumhuriyeti Dış Ticaret Bakanlığı, Özbekistan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, Özbekistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası ile ikili görüşmeler yapıldı.

Zirve toplantıları sırasında, iki devletin başkanlarının ikili ticareti 500 milyon dolara çıkarmaya yönelik hedef belirledikleri de vurgulandı.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 16:51
YORUM EKLE