Özbekistan, tarım dışı arazilerin özelleştirilmesine izin verecek

1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Özbekistan, tarım dışı arazi arazilerinin tüzel kişiler ve bireyler tarafından özelleştirilmesine olanak tanıyacakt

Özbekistan, tarım dışı arazilerin özelleştirilmesine izin verecek
1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Özbekistan, tarım dışı arazi arazilerinin tüzel kişiler ve bireyler tarafından özelleştirilmesine olanak tanıyacaktır.

Bu, Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın “kentleşme süreçlerini temelden iyileştirecek önlemler hakkında” kararnamesiyle öngörülmektedir.

1 Temmuz 2019 tarihli kararnameye göre, Özbekistan hangi tüzel kişilerin - Özbekistan sakinlerinin kendilerine ait bina ve yapıları ya da özel altyapılarını içeren arsaları özelleştirme hakkına sahip olduğu bir emri ortaya koymaktadır. üretim faaliyetlerinin uygulanması için gerekli arazi.

Aynı zamanda, 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren, bireyler - Özbekistan vatandaşları, bireysel konut inşaatı ve konut evlerinin bakımı için kendilerine tahsis edilen arsaları özelleştirme hakkına sahip olacaklar.

Arazinin özelleştirilmesi için, bireyler ve tüzel kişiler başvuruda bulunmalıdır. Yerel makamlar, sadece kadastro belgeleri ve ücretli bir ücret varsa, arsaların özelleştirilmesine karar verecektir.

Özelleştirilen arsalar özel mülkiyettir (sivil dolaşım nesnesidir) ve dokunulmazdırlar ve devlet tarafından da korunurlar.

Özbekistan başkanı, Hükümete Oliy Majlis Yasama Odasına 1 Nisan'a kadar tarım dışı arsaların özelleştirilmesiyle ilgili bir yasa tasarısı sunması talimatını verdi. Ayrıca 1 Mayıs'tan önce Hükümet, Arazi Yasası'nın yeni bir versiyonunu geliştirecektir.

Özbekistan hükümeti, 1 Haziran'a kadar özelleştirilen arsalar için farklılaştırılmış ödemeleri ve ayrıca ödeme prosedürlerini onaylamalıdır.

Belgeye göre, Özbekistan'da özelleştirilen ve satın alınan arsalar için artırılmış arazi vergisi oranı uygulanacak. Uyarıcı emlak vergisi oranları da belirlenecek.

Arazi özelleştirmeden sağlanan fonlar, Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı altındaki Kentsel Kalkınma Fonunda biriktirilecektir.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 16:55
YORUM EKLE