Özbekistan ve Azerbaycan üst düzey bir ziyarete hazırlanıyorlar

En üst düzeyde iki ülke ziyareti için hazırlık Ekonomi Şahin Mustafayev, Bakanı başkanlığındaki Azerbaycan heyeti katılımıyla bir yuvarlak masa i

Özbekistan ve Azerbaycan üst düzey bir ziyarete hazırlanıyorlar
En üst düzeyde iki ülke ziyareti için hazırlık Ekonomi Şahin Mustafayev, Bakanı başkanlığındaki Azerbaycan heyeti katılımıyla bir yuvarlak masa içinde.

Toplantının hazırlık aşamasını en üst düzeyde ziyaret etmenin yanı sıra, ortak Özbek-Azerbaycan hükümetlerarası komisyonunun ekonomik işbirliği konulu toplantısı yakında gerçekleşecek. Bu konuda yaptığı açıklamada Özbekistan Başbakan Yardımcısı Eler Ganiev.

Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı'na göre, toplantıda taraflar, 2018'de Özbekistan ve Azerbaycan arasındaki ticaret hacminde% 50 oranında artış olmasına rağmen, gelecekte 500 milyon dolarlık potansiyel seviyesinden bahsedebileceğimizi belirtti.

Buna ek olarak, Özbek tarafı, Azerbaycan'da elektrikli ürünler, ev aletleri ve otomotiv endüstrisi için ortak girişimler yaratmanın ve ortak projelerin bir parçası olarak petrokimya endüstrisinde işbirliğinin geliştirilmesi olasılığını göz önünde bulundurmaya istekli olduğunu belirtti.

Sırasıyla, Sh. Mustafayev, Azerbaycan'ın elektrikli ve tekstil ürünlerinin üretiminde işbirliğine ilgi duyduğunu belirtti. Özbekistan'ın pamuk yetiştiriciliği, bağcılık, halı üretimi ve dağıtımı alanlarındaki deneyimi de ilginçtir.

“Ek olarak, ulaşım koridorunun geliştirilmesinde büyük bir potansiyel var. Azerbaycan'da modern bir liman inşa edilmesi, demiryollarının yeniden yapılandırılması ve Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye demiryolu ağlarını birbirine bağlayan yeni bir uluslararası Bakü-Tiflis-Kars hattının devreye alınması, komşu ülkelerle işbirliğinin arttırılması için önkoşulları oluşturmaktadır. Umarız komşularımızla birlikte - Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan ile birlikte bu koridor boyunca büyük miktarda kargo taşıyabiliriz ”dedi.

Etkinliğin bir sonucu olarak, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası ve Azerbaycan Ulusal Girişimciler Konfederasyonu (İşverenler), Azerbaycan-Azerbaycan İş Konseyi'nin kurulmasının yanı sıra Kokkadarya bölgesi yönetimi ile Azerbaycan inşaat şirketi Matanat A arasındaki işbirliğinin bir mutabakatı imzalandı.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 08:58
YORUM EKLE