Özbekistan, yasadışı döviz dolaşımına ilişkin cezaları sıkılaştırdı

Özbekistan'ın yabancı para biriminin dolaşımda bulunma cezasını sıkılaştırdığını söyledi. Cumhurbaşkanı, “Özbekistan Suçuyla Mücadele

Özbekistan, yasadışı döviz dolaşımına ilişkin cezaları sıkılaştırdı
Özbekistan'ın yabancı para biriminin dolaşımda bulunma cezasını sıkılaştırdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Özbekistan Suçuyla Mücadele Kanunu'nun ekonomik suçla mücadele mekanizmalarının iyileştirilmesi ve kitle imha silahlarının yaygınlaştırılması ile ilgili Bazı Yasadışı Yasalarındaki Değişiklikler ve İlaveler Hakkında Kanun” u imzaladı.

Belgeye göre, İdari Sorumluluk Kanunu ve Ceza Kanunu'nda ilgili değişiklikler yapıldı.

Belirtildiği gibi, parasal değerli eşyaların vatandaşları tarafından yasadışı olarak satın alınması veya satılması, 15 günlük idari tutuklama veya kime ait şahıslara 20 asgari aylık ücret (MRSD) (önceden - 3-5 ve MRZP) tutarında bir para cezası verilmesini gerektirir. Bu Kurallar, parasal değerlere el konulması ile idari tutuklama uygulayamaz.

Aynı zamanda, aynı eylemler için idari bir ceza uygulanmasından sonra önemli miktarda işlenen parasal değerli vatandaşların yasadışı olarak alması veya satması, 75 - 100 asgari ücret (daha önce - 75 asgari ücret) para cezası veya 2 ila 3 asgari düzeltme cezası ile cezalandırılır. bir yıla kadar kısıtlama veya hapis cezası ile (yıllar önce, 360 saate kadar zorunlu topluluk hizmeti veya 3 yıla kadar düzeltme çalışması).

Ek olarak, büyük ölçüde veya organize bir grup tarafından veya çıkarları doğrultusunda işlenen aynı eylemler 5 ila 7 yıl hapis cezasıyla cezalandırılır (daha önce - 200 ila 500 RPM arasında bir para cezası veya 1 ila 3 yıl arasında özgürlük sınırlaması) x yıl veya 3 yıla kadar hapis cezası).

Belgede ayrıca, gönüllü olarak hazırlandığını veya işlendiğini ve ifşa edilmesini aktif olarak terfi eden bir suçun beyan edilmediği belirtiliyor.
Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 22:13
YORUM EKLE