Özbekistan'dan gelen bakır borular sıfır KDV ile ihraç edilecek

Özbekistan, bakır boru ihracatı için sıfır katma değer vergisi (KDV) uygulayacağını bildirdi. Ayrıca, 1 Ocak 2020 tarihine kadar, bakır ürünler

Özbekistan'dan gelen bakır borular sıfır KDV ile ihraç edilecek
Özbekistan, bakır boru ihracatı için sıfır katma değer vergisi (KDV) uygulayacağını bildirdi.

Ayrıca, 1 Ocak 2020 tarihine kadar, bakır ürünleri ihraç edilirken sıfır KDV oranı uygulanacaktır. Alınan bakır üzerindeki KDV tutarının% 50'sini mahsup etmeyi kabul etmek ve kalan miktarın işletme giderlerine tahsis edilmesi.

Bu, 4 Ocak 2019 tarihinde kabul edilen PP-4090 sayılı Özbekistan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile “Elektrik endüstrisinin ihracat potansiyelinin daha da geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik tedbirler hakkında” öngörülmüştür.

Bu önlemler, endüstrinin gelişmesi için bir teşvik olarak sunulan faydalar ve tercihler listesine dahil edilmiştir.

Bunların arasında, "Uzeltehsanoat" Derneğinin bir parçası olan elektrik ve elektrik ürünleri üretimi yapan işletmelere 1 Ocak 2022'ye kadar KDV ödenmesinde bir gecikme var. Birlik ayrıca 1 Ocak 2022 tarihine kadar emlak vergisi ve kurumlar vergisi ödemekten muaftır.

Erteleme, kendi ana ve yardımcı üretimi için bileşenleri, ham maddeleri ve malzemeleri, ayrıca yatırım projelerinin bir parçası olarak ithal edilen yapı malzemelerini ithal ederken, gümrük beyannamesi kabul tarihinden itibaren 120 gün boyunca verilir.

5 Haziran 2018'den itibaren, Vergi Kodunun 212. Bölümünde belirtilen kuralın bir istisnası olarak 74 HS kod grubu için bakır içeren ürünlerin döviz cinsi ihracatının% 20 oranında KDV'ye tabi olduğunu hatırlayın.
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 17:36
YORUM EKLE