İmran Han’dan tartışma yaratan açıklama: Tecavüzün sorumlusu peçe giymeyen kadınlar!

Pakistan Başbakanı İmran Han, ülkede yaşanan tecavüz vakalarının asıl sorumlusunun peçe takmayan kadınlar olduğunu iddia etti. Han'ın bu açıklaması sert tepkilere neden oldu.

imran_han2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın tecavüz vakalarına ilişkin yaptığı açıklama şaşkınlığa uğrattı. Han, kadınların giydikleri kıyafetlerin erkekleri tahrik ettiğini ileri sürdü. Erkeklerin baştan çıkmalarının önüne geçmek amacıyla kadınların vücut hatlarını tamamen saklamaları gerektiğini belirten Han, akla mantığa sığmayacak bir şekilde tecavüz vakalarından kadınları sorumlu tuttu. Han, “Tecavüz vakalarından erkekler sorumlu değil. Peçe takmayan kadınlar sorumlu.” diye konuştu.

“İnsanlar nefsine hâkim olamıyor”

Sapkın açıklamalarına devam eden Han, erkeklerin baştan çıkmalarını önlemek için perde konseptinin var olduğunu belirterek, insanların bazen nefsine hâkim olamadıklarını söyledi. Han, Hollywood ve Bollywood filmleri yüzünden mahrem kalması gereken şeylerin açık saçık bir şekilde sergilenmeye başladığını dile getirdi.

“Tecavüz vakalarının sorumlusu sistem”

Bunun üzerine çok sayıda Pakistanlı tarafından bir bildiri hazırlandı. Söz konusu bildiride, Han’ın görüşlerinin çok yanlış ve riskli olduğu ifade edildi. Bildiride, bu tarz söylemlerle tecavüzün teşvik edildiği kaydedilirken, Pakistan’da mevcut sistem tarafından tecavüzcüye gerekli olanakların sağlandığına dikkat çekildi.

“Dehşete kapıldık”

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Han’ın bu açıklamalarıyla ne kadar cahil olduğunu gösterdiği belirtilerek, suçun bu şekilde mağdurlara yüklendiği ifade edildi.

“Erkekler tecavüzden sorumlu”

Han’ın eski eşi olan Jemima Goldsmith de bu açıklamalara tepki gösteren isimlerden biri oldu. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Han’ın fotoğrafına ve peçeli bir kadının görüntüsüne yer veren Goldsmith, tecavüz vakalarından erkeklerin sorumlu olduğunu ifade etti. Kur’an-ı Kerim’den ayet paylaşan Goldsmith, seneler önce Suudi Arabistan’a gittiğini ifade etti.

“Problem kıyafetlerde değil”

Goldsmith, söz konusu ülkede peçe takan yaşlı bir kadının genç erkekler tarafından sokakta taciz edildiğini söylediğini belirterek, bundan peçe ile kurtulmanın mümkün olmadığını, buradaki problemin hiçbir şekilde kadınların giydiği kıyafetler olmadığını dile getirdi.

“Söylemleri çarpıtıldı”

Gelen tepkiler üzerine Pakistan Başbakanlık Ofisi tarafından da bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Han’ın Pakistan’da yaşanan tecavüz vakalarına dair söylemlerinin çarpıtıldığından bahsedildi. Han’ın açıklamalarının sadece belirli bir kısmının kasıtlı ya da kasıtsız olarak kullanıldığı kaydedilen açıklamada, bu durumun yanlış bir algıya neden olduğu ifade edildi. Açıklamada, tecavüz karşıtı kanunların söz konusu suçu önlemede yetersiz kaldığı vurgulanarak, tüm halkın tecavüze karşı beraber mücadele etmesinin şart olduğu kaydedildi.

Pakistan’ın, tecavüz vakalarının en fazla olduğu ülkelerden biri olduğu biliniyor.