Pakistan ve İran ticari ilişkileri geliştirmeyi planlıyor!

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan ve İran'ın Salı günü yaptığı açıklamada, ticaret ilişkilerini geliştirmeye ve 5 milyar dolarlık iki taraflı ti

Pakistan ve İran ticari ilişkileri geliştirmeyi planlıyor!

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan ve İran'ın Salı günü yaptığı açıklamada, ticaret ilişkilerini geliştirmeye ve 5 milyar dolarlık iki taraflı ticaret hedefine ulaşmak için demiryolu bağlantısını geliştirmeyi kabul ettiklerini söyledi

Karar, Pakistan'ın Dışişleri Bakanı Tehmina Janjua ve İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Syed Abbas Araghchi'nin Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yaptığı ikili siyasi istişare toplantısında yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mohammad Faysal, Pakistan ve İran, ticari toplulukların kolaylaştırılması ve ticari engellerin azaltılması yoluyla yıllık 5 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için ikili ticareti geliştirmeyi kabul ettiler dedi.

Her iki ülke de Ortak Ekonomik Komisyonlarının gelecek yılın başlarında bir araya gelmesi konusunda anlaştılar. Görüşmede, her iki taraf da Afganistan'daki durumu tartıştı ve  Afganistan liderliğindeki barış ve uzlaşma sürecine tam desteklerini yineledi. Afganistan'da 40 yıl süren çatışma ve istikrarsızlıktan etkilenen Pakistan ve İran, milyonlarca Afgan mülteci, uyuşturucu ticareti, yasadışı göç ve savaşta DAEŞ gibi yeni terörist partilerin yükselişi gibi ciddi zorluklarla karşılaşıldığı bildirildi.

Bildiride, her iki tarafın da mevcut durumdaki ana çıkarlarını korumak için koordineli bir yaklaşımın vurgulandığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 16:15
YORUM EKLE