Papa Francis’ten “Yoksul ülkelerin borçları silinsin” çağrısı!

Papa Francis, koronavirüsten olumsuz yönde etkilenen yoksul ülkelerin borçlarının hafifletilmesi için çağrıda bulundu.

papa_francis

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) senelik toplantısı için mektup yazan Papa Francis, koronavirüs nedeniyle tüm ülkelerin siyasi, çevresel ve sosyo-ekonomik krizlerle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Katoliklerin ruhani lideri, söz konusu krizlerin birbirleriyle tamamen bağlantılı olduğunu kaydetti.

“Eşit olmayan bir yaşam mutluluk getirmez”

Papa Francis, dünya genelinde bir azınlığın bütün servetin yarısına sahip olması ve eşit olmayan bir sosyo-ekonomik yaşamın mevcut olmasının hiçbir şekilde mutluluk ve gelişme getirmeyeceğini ifade etti. Karar verme mekanizmalarında yoksul ülkelere de pay verilmesi için çağrıda bulunan Katoliklerin ruhani lideri, söz konusu ülkelerin de küresel pazara rahatlıkla erişebilmeleri gerektiğini söyledi. Papa Francis, mutlaka yeni bir global plan hazırlanması gerektiğini kaydetti.

“Borç yükleri hafifletilmeli”

Katoliklerin ruhani lideri, koronavirüs sürecinde ekonomik durumu daha da kötüye giden yoksul ülkelerin borç yüklerinin hafifletilmesi gerektiğini ifade etti.

Borçlar tamamen silinmedi

7 Nisan 2021 tarihinde alınan karara göre, gelişmekte olan ülkelerin borçlarına yönelik askıya alınma süresi uzatıldı. Fakat söz konusu borçların iptal edilmesine yönelik talep kabul edilmedi.

“Adaletli bir biçimde finansman sağlanmalı”

Papa Francis, finans piyasalarına yeni düzenlemeler ve kanunlarla destek verilmesi gerektiğini belirterek, aşılama kampanyasına adaletli bir biçimde finansman sağlanması gerektiğini söyledi. Katoliklerin ruhani lideri, pazar kanunlarının hiçbir şekilde sevgi kanunlarının önüne geçemeyeceğini dile getirdi. Papa Francis, muhtaç ve savunmasız durumda olan kişiler başta olmak üzere herkese aşı temin edilmesi gerektiğini aktardı.

Yoksul ülkelerde aşılama 2024’e kadar devam edebilir!

Economist Intelligence Unit’e göre, gelişmiş ülkelerde 2022 senesinin ortalarına kadar yetişkin nüfusun aşılanması bekleniyor. Orta gelirli ülkelerde 2022 senesinin sonlarına veya 2023 senesinin başlarına kadar yetişkin nüfusun aşılanacağı tahmin ediliyor. En yoksul ülkelerde 2024 senesine kadar bu sürecin uzayacağı öngörülüyor.

DSÖ çağrıda bulunmuştu

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Direktörü Ghebreyesus, yoksul ülkelere koronavirüs aşılarının eşit bir biçimde dağıtılması gerektiğini belirtmişti. Ghebreyesus, koronavirüs aşılarının adaletli bir şekilde dağıtılmasına destek vermenin orta ve uzun vadede tüm ülkelerin ekonomik menfaatlerine uygun olacağını dile getirmişti. Yoksul ülkelere eşit şekilde aşı dağıtılmaması halinde büyük bir ahlaki başarısızlığın kayıtlara geçeceğini aktaran Ghebreyesus, bunun yalnızca ahlaki bakımdan değil ekonomik bakımdan da bir başarısızlık olacağını ifade etmişti.

Hiç aşısı olmayan ülkeler var

WTO (Dünya Ticaret Örgütü) Başkanı Okonjo-Iweala, dünyada bulunan mevcut aşıların yüzde 70’inin 10 ülke tarafından kullanıldığını belirterek, şu anda tek bir doz aşıya sahip olmayan ülkelerin bulunduğuna dikkat çekmişti. Okonjo-Iweala, bu eşitsizliğin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söylemişti.