Paris’in göbeğinde göçmenler tarafından kamp kuruldu!

Fransa'nın başkenti Paris'in göbeğinde düzensiz göçmenler tarafından kamp kuruldu. Söz konusu düzensiz göçmenlerin olumsuz yaşam şartları nedeniyle hükümete tepki gösterdikleri bildirildi.

paris_kamp

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’nın başkenti Paris’te düzensiz göçmenlerin Republique Meydanı’na geldikleri ve olumsuz yaşam şartları nedeniyle Macron hükümetine tepki gösterdikleri fark edildi. Republique Meydanı’nda kamp kurdukları görülen düzensiz göçmenlerin genel olarak Afganlardan meydana geldiği öğrenildi.

“Çadır kurmalarına bile yasak getirildi”

Afganistan Çocukları Derneği Başkanı Reza Jafari, Fransa’nın başkenti Paris’teki mevcut durumun duyurulabilmesi için düzensiz göçmenlerin böyle bir eylem gerçekleştirdiğini ifade etti. Jafari, Paris Emniyet Müdürü tarafından göçmenlerin söz konusu şehirde çadır kurmalarına yasak getirildiğini belirterek, bu nedenle göçmenlerin yalnızca çevrede çadır kurabildiklerini söyledi. Jafari, görünür olmayanın bu eylemle görünür hale gelmesini hedeflediklerini dile getirdi.

“Dayanışma gecesi”

Söz konusu geceyi “dayanışma gecesi” olarak nitelendiren Jafari, sokaklarda yaşamak zorunda kalan insan sayısının tespit edilmesi amacıyla Paris Belediyesi tarafından çalışma yürütüldüğünü belirtti. Jafari, belediye ekiplerine yardımcı olabilmek amacıyla Republique Meydanı’nda kamp oluşturduklarını söyledi.

“Polisten hiçbir şekilde korkmuyorlar”

2020 senesinin Kasım ayında yine Republique Meydanı’nda düzensiz göçmenler tarafından kamp oluşturulduğunu hatırlatan Jafari, söz konusu göçmenlerin polis ekiplerinden hiçbir şekilde korkmadıklarını söyledi. Jafari, köprü altlarında düzensiz göçmenlerin yaşama tutunmaya çalıştıklarını belirterek, polis ekiplerinin ise buralarda bulunan çadırları ortadan kaldırdıklarını, göçmenlere cop ve biber gazı ile müdahalede bulunduklarını ifade etti.

“İltica isteğinde bulundular”

Düzensiz göçmenler tarafından iltica isteğinde bulunulduğunu belirten Jafari, söz konusu göçmenlerin barınma hakkına sahip olduklarını ama böyle bir şeyin mevcut olmadığını kaydetti. Jafari, insan haklarına önem verilen bir ülkede insanların köprü altlarında yaşamalarına izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

“Paris’in imajı zarar gördü”

Polis şiddetinin Kasım ayı itibarıyla azaldığına dikkat çeken Jafari, polis ekiplerinin artık daha dikkatli olduklarını söyledi. Jafari, Fransa’daki polis şiddetinin dış basında büyük bir yankı uyandırdığını ve özellikle de Paris’in imajının genel anlamda zarar gördüğünü dile getirdi.

“Yorganlara bile biber gazı sıkılıyor”

Köprü altlarında kamera olmaması nedeniyle polis ekiplerinin cop ve biber gazı ile müdahalede bulunduğunu kaydeden Jafari, göçmenlerin kullandıkları yorganlara bile biber gazı sıkıldığını söyledi.

“Adalet yok”

Jafari, sosyal medya platformları aracılığıyla düzensiz göçmenlerin seslerini duyurmak istediklerini ama bazen böyle yöntemlere başvurduklarını kaydederek, düzensiz göçmenlerin adaletsiz bir sistemle mücadele ettiğini belirtti. Düzensiz göçmenlerin tehlikeyi fark ettiklerini ama korkmadıklarını aktaran Jafari, söz konusu göçmenlere sürekli köprü altlarında şiddet uygulandığını vurguladı.

“Tahliye yapılabilir”

Jafari, spor salonu, barınma merkezi ve otel gibi yerlerin düzensiz göçmenler için uygun olabileceğini ama bunun hiçbir şekilde kabul edilmediğini kaydederek, önceki gibi şiddetli bir tahliyenin gerçekleşebileceğini ekledi.