Petronas Başkan Yardımcısı, Türkmen tarafına ortaklığın geliştirilmesi için önerilerde bulundu

Türkmenistan'ın petrol ve doğal gaz kompleksinin idari binasında, Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı ve Nuruk Fatura Anuar Bin Taib başkanlı

Petronas Başkan Yardımcısı, Türkmen tarafına ortaklığın geliştirilmesi için önerilerde bulundu
Türkmenistan'ın petrol ve doğal gaz kompleksinin idari binasında, Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı ve Nuruk Fatura Anuar Bin Taib başkanlığındaki uluslararası şirket Petronas (Delegasyon) heyeti ile daha fazla işbirliği teklifinde bulunan bir toplantı yapıldı.

Vurgulandığı gibi, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, ülke ekonomisinde dış yatırımı çekmeye ve özellikle ortaklarıyla gaz üretim ve üretim alanındaki Türkmen-Malezya ortaklığını güçlendirmeye odaklanmaya odaklanan “açık kapı” politikası izliyor.

2016'da Türkmenistan başkanının Malezya'ya yaptığı resmi ziyarette, her iki ülkenin ekonomisi için stratejik olan, yakıt ve enerji sektöründe de dahil olmak üzere bir dizi öncelikli alanda işbirliğinin artırılması konusunda anlaşmalar yapıldı. Bu işbirliğine önemli katkı Petronas tarafından yapılmıştır.

Bu uluslararası petrol ve gaz şirketi ülkemizde Hazar Denizi'ndeki "Blok-1" rafının üretimi için yapılan 26 yıllık bir sözleşme temelinde 22 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor. Petronas, Türkmenbaşı'nın 80 km güney batısındaki bu bölgede keşif, geliştirme ve gaz üretimi için yaklaşık 10,7 milyar dolar yatırım yaptı. Bugün, günlük ortalama gaz kondensatı üretimi 3.500 tonun üzerinde ve 2019'da şirket hacmi 4.129 tona çıkarmayı planlıyor.

1998'den beri, şirket Petronas Teknoloji Üniversitesi'nde okuyan Türkmenistan'daki okul mezunları için uluslararası bir eğitim programı uygulamaktadır. Bu üniversite aynı zamanda eğitim ve araştırma faaliyetleri için uygun bir iklim oluşturmak amacıyla ülkemizin Uluslararası Petrol ve Gaz Üniversitesi ile bir Mutabakat ve İşbirliği Anlaşması imzalamıştır.

Datuk Mohd Anuar Bin Taib'in belirttiği gibi, Petronas, ülkenin ilgili bölümleriyle verimli bir şekilde işbirliği yaparak, Türkmenistan ile ortaklığından gurur duyuyor. En zengin Türkmen petrol ve doğal gaz alanları, yatırım ve üretken işbirliği için büyük fırsatlar sunuyor, dedi. Karada ve Hazar Denizi'nin Türkmen sektöründe.

Bu bağlamda, toplantı sırasında şirket temsilcileri Türkmenistan ile olası anlaşmaların uzatılması konusunu gündeme getirdi ve ayrıca petrokimya alanındaki ortaklığa ilgi duyduğunu belirtti. Kiyanly'deki polietilen ve polipropilen üretimi için ultra modern bir kompleks temelinde işbirliği yapma arzusu kaydedildi.

Belirtildiği gibi, yabancı yatırımcılarla etkileşimin önemli alanlarından biri, yüksek kalitede ihracata yönelik ürünler üretmeyi hedefleyen gaz işleme endüstrisinin gelişmesidir.

Yakın gelecekte ülkemiz, doğrusal düşük yoğunluklu polietilen, polipropilen, polivinil asetat, polivinil klorür, metanol, sıvı klor ve sodyum sülfat dahil olmak üzere gaz kimyasal ürünlerinin üretimi için yeni tesisler oluşturmak için bir takım projeler gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Partiler, Türkmenistan'ın yakıt ve enerji politikası bağlamında karşılıklı yarar sağlayan diğer ortaklıkları da tartıştılar.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 08:36
YORUM EKLE