Polis, Floyd gibi öldürdü, çuval gibi attı!

Meksika'nın El Salvador şehrinde polis ekipleri, Victoria Esperanza Salazar Arriaza isimli sığınmacı durumdaki kadına gözaltı uygularken boynunu kırarak öldürdü ve cesedini çöp torbası gibi polis aracının kasasına attı.

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sığınmacı olarak Meksika’nın El Salvador kentinde bulunan Victoria Esperanza Salazar Arriaza isimli kadına polis ekipleri tarafından gözaltı sırasında uygulanan işkence görüntülerinin ve yaşanan olayın ortaya çıkması büyük tepkiye sebep olurken, yapılan otopsisinde talihsiz kadının kesin ölüm sebebi “boyun ve omurgada ciddi zedelenmeye” bağlı olarak gerçekleştiği açıklandı.

Victoria Esperanza Salazar Arriaza’yı gözaltına alırken öldüren 4 polis memuru ile ilgili cinayet soruşturması başlatılırken, Meksika Devlet Başkanı Andreas Manuel Lopez Obrador, talihsiz kadının acımasızca muamele görerek öldürülmesinin kendilerini acıya ve büyük üzüntüye boğduğunu, yaşanan olaydan büyük utanç duyduklarını, Victoria Esperanza Salazar Arriaza’nın akrabalarına, Meksikalı ve Salvadorlu kadınlara, tüm dünya kadınlarına, herkese, ‘sorumluların cezalandırılacağı’ sözünü verdiğini ifade etti.

Salvadorlu sığınmacı kadın Victoria Esperanza Salazar Arriaza’nın 4 polisin işkencesiyle ölmesi sonrası binlerce kadın sokaklara çıkıp bir araya gelerek yaşanan zulmü protesto etti.

Victoria Esperanza Salazar Arriaza’nın ailesi de yaşananlarla ilgili basının sorularını cevaplarken, suçluların adil bir şekilde yargılanmalarını istedi.

Talihsiz kadının nefesi kesilerek ve boynu kırılarak öldürülmesi akıllara George Floyd cinayetini getirdi.