Prens Hamza: Gerilimi artırmak istemem ama talimatlara uymayacağım!

Ürdün'ü istikrarsızlaştırmak için hükümete karşı aşiret liderlerini harekete geçirmeye çalışmakla suçlanan Eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ev hapsine alındı. Konuya dair açıklamada bulunan Ürdün Başbakan Yardımcısı Eymen Safadi, Prens Hamza'nın Ürdün'ü istikrarsız hale getirmek için kurulan bir komploya karıştığını ifade etti.

Prens Hamza: Gerilimi artırmak istemem ama talimatlara uymayacağım!
Ürdün'ü istikrarsızlaştırmak için hükümete karşı aşiret liderlerini harekete geçirmeye çalışmakla suçlanan Eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ev hapsine alındı. Konuya dair açıklamada bulunan Ürdün Başbakan Yardımcısı Eymen Safadi, Prens Hamza'nın Ürdün'ü istikrarsız hale getirmek için kurulan bir komploya karıştığını ifade etti. Söz konusu komploya ilişkin tahkikatın sürdüğüne dikkat çeken Safadi, bu meselenin yargıya götürüleceğini dile getirdi. Safadi, Prens Hamza'nın hükümete karşı aşiret liderlerini harekete geçirdiğini söyledi.


Ses kaydı ortaya çıktı


Prens Hamza'ya ait bir ses kaydının muhalefet partileri tarafından yayınlandığı bildirildi. Prens Hamza, söz konusu ses kaydında, gerilimi artırmak istemediğini ancak kendisine yönelik "dışarı çıkamayacağına, sosyal medya hesabından paylaşım yapacağına, hiçbir insanla irtibata geçemeyeceğine ve yalnızca ailesiyle görüşebileceğine" dair talimatlara uymayacağını dile getirdi. Bu paylaşım Ürdün'de büyük yankı uyandırdı.


İddiaları kabul etmemişti


BBC'ye video yollayan Prens Hamza, Ürdün liderlerinin yolsuzluk yaptıklarını ve acemice hareket ettiklerini belirtmiş, kendisi hakkında yapılan komplo suçlamalarını ise hiçbir şekilde kabul etmemişti. Prens Hamza, ev hapsi kararını Genelkurmay Başkanı Yusuf el Huneyti'nin verdiğini aktarmış, kendisine evden çıkmaması ve diğer insanlarla irtibat kurmaması için emir verildiğini söylemişti. Prens Hamza'nın ABD (Amerika Birleşik Devletleri) doğumlu olan annesi Kraliçe Nur, konuya dair yaptığı açıklamada, iftira atılan masum insanlar adına dua ettiğini belirtmişti.Prens Hamza, 1999 senesinde Ürdün Veliaht Prensi olarak ilan edilmişti. 2004 senesinde Kral İkinci Abdullah'ın, "Veliaht Prens" unvanını kendi oğluna verdiği görülmüştü.

16 kişi gözaltına alındı


Ürdün'de güvenlik için tehdit oluşturdukları gerekçesiyle 16 kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti. Gözaltına alınanlar arasında şu isimler de var:

- Bassem Awadallah (Kral İkinci Abdullah'ın eski danışmanlarından biri),

- Şerif Hasan bin Zayd (Kraliyet Ailesi mensubu)

Ürdün'de yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER