Putin koronavirüsten böyle korunuyor! İşte Putin için alınan tedbirler…

Putin koronavirüsten böyle korunuyor! İşte Putin için alınan tedbirler...

putin

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin koronavirüsten nasıl korunuyor? BBC’de yer alan habere göre, 2020 senesinde yüzlerce insanın, Rus lider ile temas kurmadan önce kendilerini izolasyon altında tuttukları öğrenildi. Bazılarının da Rus lider ile yakın temasa geçen kişilerle görüşmede bulundukları için kendilerini karantina altına aldıkları bildirildi. Putin, 25 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Nisan ayının ilk haftasında işe gidilmeyeceğini duyurdu. Rusya’da Nisan ayında koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler iyice artırıldı.

Otelde karantina altına alındılar

Russian Airlines (Rossiya Airlines) isimli havayolu şirketinin Rusya Devlet Başkanı ve hükümet yetkililerine hizmet sunan ekibi, başkent Moskova’ya yakın mesafede bulunan bir otelde 26 Mart 2020 tarihinde karantina altına alındı. Söz konusu tarihten itibaren çok sayıda hekim, pilot, sürücü ve diğer personelin yanı sıra Putin’i ziyaret eden kişilerin farklı otellerde karantina altında tutuldukları bildirildi.

Aşı yaptırdı

Putin’e Rusya’da üretilen bir koronavirüs aşısı uygulandı. Fakat hangi aşının uygulandığı henüz bilinmiyor. Otellerde karantina uygulamasının 2022 senesine kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Direktörlüğünün, kamu bütçesinden koronavirüsle mücadele için 84 milyar dolar tahsis ettiği bildirildi.

12 otel karantina için kullanılıyor

Öte yandan, en az 12 otelin, Putin’in koronavirüsten korunmasına yönelik çabalar kapsamında karantina için kullanıldığı tespit edildi. Kırım’da bulunan otellerin Soçi şehrinin yakınlarında yer aldığı öğrenildi. Söz konusu oteller arasında özel otellerin yer almadığı kaydedildi. Otellerin tamamının Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Direktörlüğüne bağlı olarak faaliyet gösterdiği belirtildi. Otellerden bazılarında 2022 senesinin Mart ayına kadar rezervasyon yapıldığı fark edildi. Bu otellerde genel olarak Russian Airlines (Rossiya Airlines) isimli havayolu şirketine bağlı ekibin kaldığı belirtildi. Söz konusu ekip, Putin’in yanı sıra Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin ve 8 bakan için çalışıyor.

Soçi’deki evinden çıkmadı

BBC’de yer alan haberde, 2020 senesinde Putin’in genel olarak Soçi şehrinde bulunan evinde vakit geçirdiği ifade edildi. Çok sayıda havayolu şirketi personeli ile pilotun da söz konusu şehirde karantina altında tutulduğu bildirildi.

İki hafta boyunca karantinada kaldılar

Rusya’da 24 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen Zafer Günü dolayısıyla askerî bir geçit töreni gerçekleştirilmişti. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesini kutlamak için gerçekleştirilen törende hem ünlülerin hem de gazilerin Putin ile tokalaştığı görülmüştü. Gaziler dâhil olmak üzere 200 kişinin, askerî geçit töreninden 2 hafta önce karantinaya girdiği öğrenilmişti. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gaziler için oldukça iyi karantina şartlarının oluşturulduğunu belirterek, gazilerin sağlığına önem verdiklerini dile getirmişti.

Kapılarına yemek bırakılmıştı

20’ye yakın basın mensubu da başkent Moskova’da bulunan bir otelde karantina altına alınmıştı. Söz konusu basın mensupları için tek kişilik odalar hazırlanmıştı. Basın mensuplarının yüz yüze görüşmelerine izin verilmişti. Alkol ve sigara kullanmalarına müsaade edilmeyen basın mensuplarının yanlarında bulunan paketlere dezenfeksiyon işlemi uygulanmıştı. Basın mensuplarının kapılarına yemek bırakılmıştı. Öte yandan, basın mensuplarıyla temas halinde olanlara koruyucu ekipler verilmişti.