Rekabetçi bir ekonomi oluşturmak, ülkenin sürdürülebilir kalkınmasının kilit noktasıdır

Ekonominin çeşitlendirilmesine başlamış olan Türkmenistan, sanayi sektörlerinin gelişimi, ithalatçı ikame ürünlerin üretimi ve elektronik endüstri

Rekabetçi bir ekonomi oluşturmak, ülkenin sürdürülebilir kalkınmasının kilit noktasıdır
Ekonominin çeşitlendirilmesine başlamış olan Türkmenistan, sanayi sektörlerinin gelişimi, ithalatçı ikame ürünlerin üretimi ve elektronik endüstrisi oluşturulması için devlet programlarını başarıyla uygulamaktadır. Bu bağlamda, kamu politikasının önceliği, devletin ekonomideki payının azaltılması, iş ortamının iyileştirilmesi ve doğrudan yabancı yatırımların çekilmesi sorunudur.

Bu bağlamda, yüksek kaliteli ithalat-ikame ve ihracata yönelik malların üretiminin arttırılmasında ulusal ekonominin özel sektörünün rolü. Modern ekipman ve yüksek teknolojiyle donatılmış işletmelerin inşası ve devreye alınması, Türkmen halkına endüstriyel talep edilen kitle talebinde bulunmak için yeterli fırsatlar yaratmaktadır.

Karmaşık olarak, yenilikçi bir temelde, kimya ve tekstil endüstrisi, yapı malzemelerinin üretimi ve diğer endüstriyel işleme alanları, ülkenin kalkınmasının birincil olmayan yolunu belirleyen modernize edilmiştir. Yüksek teknolojili üretim yapıları oluşturma, zengin ve doğal ürünlerden oluşan zengin doğal kaynaklarımız temelinde üretim hacmini arttırma görevleri başarıyla çözüldü.

Kapsamlı sosyo-ekonomik programların uygulanmasının bir parçası olarak Türkmenistan genelinde yayılmış olan geniş çaplı inşaat, yüksek kaliteli inşaat malzemelerinde artan taleplere yol açarak, yerel hammaddelere dayalı üretiminin hızlandırılmasını sağlamıştır.

Bugün, dünya bilim ve pratiğindeki ileri başarılara dayanarak, Türkmen ekonomisinin sınai kalkınmasında öncü yönlerden biridir. Devreye alınan modern yüksek teknoloji işletmeleri, uluslararası kalite standartlarını karşılayan geniş bir yelpazede rekabetçi ürünlerin üretimi için tasarlanmıştır.

Genel olarak, sektörel bakanlıklar ve bölümler için, 2018 yılındaki hizmet ve üretim hizmeti planı yüzde 108,7, büyüme oranı yüzde 117,7 olarak gerçekleşmiştir. Sanayi sektöründe betonarme yapıların üretimi için büyüme oranı yüzde 101,8, genişletilmiş kil - yüzde 100,1, cam üretimi planı yüzde 122,5 olarak gerçekleşmiştir.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, bölgelerin maksimum endüstriyel kalkınması dahil olmak üzere, çeşitlendirilmiş bir ulusal ekonominin daha da geliştirilmesi için görevlerini yenilikçi bir temelde belirledi.

Bunun bir örneği, 14 Şubat'ta, ultra-modern işletme “Türkmen ana önümleri” bölgesinde benzeri olmayan Ahal velayat'ın Geoktepe etrapinin Ovadandepe sanayi bölgesinde açılış törenidir.

Gelişmiş yüzdürme teknolojisine dayanır - kalay eriyiğinde termal olarak parlatılmış cam yapma, pahalı mekanik taşlamalarda pahalı bir taşlama ve parlatma yönteminin yerini alan bir yöntem.

Kompleks, yerli kuvars kumu hammaddelerinin hazırlanması için bir atölye, bir eritme departmanı, çeşitli ebat ve kalınlıktaki ısıl parlatılmış cam levha üretimi için bir şamandıra banyosu, bir endüstriyel cam işleme ve üretimi de dahil olmak üzere tüm işlem zinciri için teknolojik hatlar sağlar. ürünleri.

Şirket, Türkmen uzmanlarının yurtdışında uygun eğitimi aldığı Almanya, Belçika, İtalya, Avusturya ve Finlandiya'dan teknolojik donanımlar kurmuştur. Modern kompleks, en yüksek uluslararası standartları karşılayan bir milyon metrekarelik renkli cam, 100 bin metrekarelik lamine cam, 300 bin metrekarelik temperli cam ve 400 bin metrekarelik çift camlı pencerelerin yıllık üretimi için tasarlanmıştır.

“Türkmen ana önümleri” işletmesi faaliyete geçirildiğinde, ilgili ürünlerin ithalat hacmini önemli ölçüde azaltmaya ve gelecekte de geniş bir ürün yelpazesinde ihracat gerçekleştirmeye izin veriyor. Cam devinin taahhüt edilen kapasiteleri, pazarın bu bölgesindeki en umut verici alanlara odaklanmaktadır.

Geçtiğimiz yıl, Türkmenistan'ın çeşitli yerlerinde bulunan düzinelerce konut binası, ilgili bakanlıkların ve ülkenin bakanlıklarının işletmeleri tarafından üretilen yapı malzemelerine dayanarak inşa edildi. Bu, bugün yerli inşaat endüstrisinin maksimum verimlilikle kullanılan sağlam ve farklı bir potansiyele sahip olduğunun bir göstergesiydi.

Ülkemizdeki yapı malzemeleri sektörünün öncelikli yönü çimento üretimidir, en popüler markaları üretilmektedir - çok katlı binaların ve sismik bölgedeki diğer nesnelerin yapımında kullanılan yüksek dayanımlı Portland çimentosu. Ayrıca, petrol ve gaz endüstrisi için çimento çimento üretimi ile temellerin döşenmesinde, bina köprü desteklerinde ve diğer hidrolik yapılarda kullanılan sülfata dayanıklı çimento üretimi yapılmıştır.

Şu anda, ülke için yerel hammaddelere dayanan yeni ürünler üreten işletmeler yaratma - süper ince bazalt elyaf ve ısı yalıtımı ve ondan hem yurtiçinde hem de yurtdışında talep edilen kompozit yapı malzemeleri oluşturma görevlerini çözüyor.

Sanayici ve Girişimciler Sendikası üyeleri, yapı malzemeleri endüstrisinin gelişimine de önemli bir katkı sağlıyor. Türkmenistan'da, ülke içinde ve yurt dışında yüksek talep gören yapı malzemeleri, tekstil ürünleri ve halılar, kimyasallar, metal ürünler, mobilya, toprak, cam ürünleri, polietilen ve plastik ürünlerin üretiminde uzmanlaşmış yaklaşık altı yüz özel işletme bulunmaktadır.

Ekim 2018'de Oğuzhan Mary velayat etrap'da yılda 20 bin metreküp kapasiteye sahip sunta üretimi için bir fabrika devreye alındı. Alanı 3 bin 500 metrekarelik olan nesne, tercihli banka kredisi pahasına bireysel işletme “Agaana” uzmanları tarafından yapıldı. Kompleksin bölgesinde bir üretim atölyesi, parlatma ve laminasyon atölyelerinin yanı sıra bir laboratuvar da bulunmaktadır.

Yapı malzemeleri endüstrisindeki başarılar Ağustos ayında beyaz mermerin başkentinde düzenlenen “Turkmenstroy-2018” Uluslararası Sergisinde, 14 ülkeden 130'dan fazla şirketin - Çin, Rusya, Almanya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, Finlandiya, Polonya, Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna.

Yurt içi özel inşaat sektörü - Nusaoller, Altyn Nesil, Aktab, Ajaýyp gurluşyk, Beik Bina ve diğerleri - incelemede geniş çapta sunuldu, fuarda, ilgili bölüm ve işletmelerin standları dışa taş, çimento, tuğla, metalik olmayan inşaat malzemeleri, metal yapılar, seramik tuğlalar, bağlantı parçaları, plastik ve cam elyaf boruları üreten endüstriler, ülkedeki üretimi yıldan yıla artmaktadır. Zengin bir doğal kaynak rezervi, ana bileşeni Balkan velayat'taki Yagman yatağından argüman olan genleşmiş kil üretimini arttırmamızı sağlar.

Geçen yıl, kimya endüstrisi hızlandırılmış gelişme için güçlü bir ivme kazandı. Bu sektörün devasa potansiyeli, yaratılan yüksek teknoloji altyapısının imkânları olan devasa doğal kaynaklara dayanmaktadır.

2018 yılında, Devlet Endişesi Türkmenimi'nin işletmeleri için, mineral gübrelerin üretimindeki artış oranı yüzde 108,5 ile güvence altına alınmış, iyot ve karbon karası üretimi için planın gerçekleştirilmesi sırasıyla yüzde 112,1 ve yüzde 101,3'e ulaşmıştır.

Yerli tarımın ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak ve gıda güvenliğini güçlendirmek için çeşitli gübre çeşitlerinin üretimi için kapasite geliştirme, endüstrinin gelişmesi için öncelikli yönlerdir. Doğal kaynaklar, etkileyici hidrokarbon ve hidrojen sülfür hammadde rezervleri, bunların işlenmesi ve bitmiş ürünlerin üretimi için en yeni teknolojiler sunuluyor - bu faktörler, aralarında önemli çeşitlilik yarattı ve çeşitli gübre türleri de dahil olmak üzere mineral üretim hacmini artırdı.

Böylece, 17 Eylül 2018'de, ülkenin kimya endüstrisinin üretim altyapısına ek olarak, Garabogazkarbamid tesisinin büyük açılışı gerçekleşti.

Türkmen Körfezi Garabogazgol, endüstriyel koşullarda sodyum sülfat ve diğer değerli tuz minerallerinin kristalleşmesinin doğal koşullar altında gerçekleştiği az sayıdaki yerlerden biri. "Altın dibi" sülfat endüstrisi için bir hammadde üssü olarak hizmet veren körfezin kıyısında bir karbamid bitkisinin kurulması, ülkenin çeşitlendirilmiş maden endüstrisinin oluşumuna katkıda bulundu.

Ülkenin batı bölgesinde, doğal gaz üretim sahasının hemen yakınında bulunan tesisin devreye alınması, devlet ekonomisinin öncelikli alanlarından olan hızla büyüyen gaz kimya endüstrisinin gelişiminde önemli bir aşamadır.

Günde 3 bin 500 ton, deniz yoluyla ihraç edilecek yılda 1 milyon 155 bin ton karbamit gübresinin salınmasını sağlar. Bu amaçla, Garabogaz kentinde, yerel liman tamamen yeniden inşa edildi - yurt dışına üre göndermenin en önemli noktası. Endüstriyel tesis tasarım kapasitesine ulaştığında, ülkedeki üre üretim hacmi 2 milyon tondan fazla olacak.

Bitmiş ürünlerin fabrikadan iskeleye taşınması için 3 kilometre uzunluğunda bir konveyör sistemi monte edilmiştir. Deniz ve nehir yollarında üre ihracatı için, Garabogaz kentindeki iskele tamamen yenilenmiştir. En son teknolojiyle donatılmış yeni iskele aynı anda iki gemiye hizmet verme kabiliyetine sahiptir. Tanınmış Alman firması “FAM” ın ekipmanı ve 80 ton kaldırma kapasiteli “Liebherr” kaldırma kapasitesine sahip iki yükleyici, konveyör boyunca gelen ürünlerin gemilere yüklenmesi için kuruldu.

İşleme endüstrisinin diğer omurga endüstrileri gibi, kimya endüstrisi de ulusal ekonominin kaynak dışı gelişme yoluna geçişinde, yeni endüstrilerin kurulmasında, çeşitli ve rekabetçi ürünlerin çıktılarının artırılmasında (ithalatçı ikame, iç ihtiyaçların karşılanması ve ihracata yönelik) stratejik bir rol oynamaktadır.

Bu alanda takip edilen politika, doğal kaynakların rasyonel ve verimli kullanımına yöneliktir. Stratejik öneme sahip bu görevin çözümü sadece hammaddelerin çıkarılmasını değil, aynı zamanda hem iç hem de dış pazarlarda yaygın olarak talep edilen çeşitli yüksek kaliteli ürünlerin üretilmesine olanak tanıyan en son bilim ve teknolojiye dayalı derin işleme anlamına gelir.

Kimya endüstrisi geliştirme alanındaki uluslararası ortaklarla işbirliğini genişletmek amacıyla, ilk uluslararası konferans geçen yıl Aşkabat'ta gerçekleşti ve ülkenin Kimya Endüstrisinde İşçi Bayramı kutlamalarıyla aynı zamana denk geldi.

Toplantının katılımcıları arasında kimya endüstrisi yapan 30'dan fazla şirketin, Rusya, ABD, Almanya, Çin, Japonya, İsviçre, Hollanda, Danimarka, Kore Cumhuriyeti, BAE, Singapur, Türkiye, Afganistan, Litvanya ve Kazakistan'dan üst düzey yöneticiler var.

Konuşmacıların belirttiği gibi, ilgilenilen fikir alışverişi, kimya endüstrisindeki işbirliğinin çeşitlendirilmesinin öncelikli yönlerini belirlemeye izin verdi ve büyük hammadde rezervlerine sahip olan Türkmenistan'ın ihracat potansiyelinin başarıyla gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak.

Devlet Endişesinin Türkmenabat Kimya Fabrikası Türkmenimi, ülkedeki kilit sanayi kuruluşlarından biridir ve yılda 225 bin ton fosfat gübresi ve 500 bin ton sülfürik asit üretme kapasitesine sahiptir.

Bu ürünün üretiminin vaadi ve karlılığı, sülfürik asidin bitkiler için mineral beslenme üretiminde en önemli bileşen olması nedeniyledir. Asit tesisinin tasarım kapasitesi, sadece bu ürünler için devletin iç ihtiyaçlarını tam olarak karşılamamakla kalmaz, aynı zamanda ihracat için önemli bir bölümünü tedarik etmeyi sağlar. Şirket tarafından üretilen fosfatlı gübreler tarımda yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli mahsullerin verimini arttırmanıza izin vermektedir.

Bu sektördeki uzmanların etkin çalışması için tüm koşulları yaratmayı amaçlayan politika sayesinde geçtiğimiz yıl Devlet Endişesi Türkmenhimi'deki işletmelerin çalışanları, birkaç yeni tip ithal kimyasalın üretimine başladı.

Türkmenabat kimyasal tesisinde yapılan çalışmalar sonucunda, bitkilerin büyümesine, haşerelerden bitkilerin korunmasına ve verim artışına katkıda bulunan yıllık 1.000.100 ton çevre dostu oksihidrat üretimi ayarlandı. Bu ürünün üretimi için ana hammadde, Balkan velayat'ın Türkmenbaşi topraklarında bulunan Amanbulak sahasında Tvergyr'in kömür yataklarından elde edilen kahverengi kömürdü.

Tesis ayrıca, inşaatta, organik yağların üretiminde, çeşitli cevherlerin zenginleştirilmesinde ve sondaj kuyularında yaygın olarak kullanılan yılda 100 ton sıvı cam üretmektedir. Buradaki ana hammadde, Ahal velayat'ın Kaakhki köyünde bulunan, Dushak köyündeki Mäne taş ocağından çıkan kuvars kumu idi.

Balkanlar'ın Esenguly ilçesinde bulunan Chukurguy sahasındaki Bereket fabrikası uzmanlarının çabalarıyla, yılda 90 ton teknik iyot üretebilecek dört pilot tesis inşa edildi.

Geçtiğimiz yıl kimya endüstrisinin gelişmesi yönünde atılan önemli bir adım, Türkmenistan Merkez Bankası'nın Sanayici ve Girişimciler Sendikasına kamu fonu aracılığıyla 600 milyon dolarlık bir kredi tahsis edilmesini emrettiği Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un imzalanmasıydı. 11 yıl boyunca yılda yüzde 3, Leba’da Tubigatan potas tuzu birikintisinin yapımını finanse etmek için dört yıllık ödemesiz potas gübre üretimi için skom ili Demir Cevheri İşleme Tesisi.

Yerli girişimcilerin çabaları da dahil olmak üzere kimya endüstrisindeki yeni girişimlerin inşası, Türkmenistan'ın sanayi gelişimine ivme kazandıracak, yerli ürünlerin dış pazara girmelerini sağlayacak, rekabet gücünü artıracak ve ürün teklifini artıracaktır.

Balıkçılık endüstrisinin gelişimi, ihracat fırsatlarının artmasına ve ulusal ekonominin gıda segmentinin güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu endüstrinin güçlenmesine katkıda bulunan önemli bir olay, yenilenen Devlet Su Ürünleri Komitesi'nin departman işletmelerini, sanayicileri ve Girişimciler Birliği üyelerine uygulayarak, işleri korumak ve bu işletmelerin temel özelliklerini, kurumlar arası hesaplamalar ve banka kredileriyle birlikte özelleştirme kararıydı.

İlgili Kararname, ülkedeki pazar ilişkilerini geliştirmek, ekonominin devlet dışı sektöründeki faaliyetleri genişletmek ve iç pazarın balık ürünleri için güvenliğini artırmak amacıyla devlet başkanı tarafından imzalandı. Sanayi sektörü, ülke ekonomisinin diğer sektörlerine örnek teşkil etmeli, çünkü onların daha da gelişmesi için temel teşkil ediyor, devlet başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'u vurguladı.

Bir piyasa ekonomisinde, sanayinin ithalat-ikame ve ihracata yönelik ürünlerin üretimini arttırma imkânlarını en üst düzeye çıkarmak - bu görev, Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından öncelikli olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda, tekstil endüstrisinin üretim üssü sürekli olarak modernize edilmektedir. Yüksek teknolojili işletmelerin yaratılmasındaki önemli yatırımlar nedeniyle, aralarında istikrarlı bir şekilde büyüyen ve yabancı meslektaşlarıyla yeterince rekabet eden çeşitli ürünlerin yurt içi ve yurt dışı pazarlara tedarik edilmesi sağlanmıştır.

Tekstil Sanayi Bakanlığı'na göre, 2018'de pamuk ipliği üretimindeki büyüme yüzde 115,9, pamuklu kumaşlar - yüzde 118,8, ham ipek üretimi - yüzde 123,1 ve yüzde 138,9'luk dikiş ve triko oldu. Halı ve kilim üretimine yönelik hedefler, geçtiğimiz yıl ocak-aralık döneminde yüzde 119,3'lük büyüme ile yüzde 134,5 oranında gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl, 2018-2024 yılları için Türkmenistan'ın Sosyal ve Ekonomik Gelişim Programına uygun olarak inşa edilecek Kaakhkinsk ve Babadayhan dağlarında ve ihracat hacmini artırmak için tekstil endüstrisine verilen görevlere göre inşa edilecek yeni sanayi komplekslerinin temelleri atıldı.

Devlet başkanlığının kararnamesine göre, Kaahkinsk etrap'taki eğirme, dokuma, boyama ve dikiş üretimi de dahil olmak üzere sanayi kompleksi, 5 bin ton ince elyaf pamuk işlemeye odaklanacak ve ondan 3 bin 650 ton kompakt iplik üretecek, 12 milyon metrekare yılda 1 milyon kumaş ve 1 milyon 200 bin ürün bitmiştir.

Babadaykhan etrap'taki sanayi kompleksinde 5 bin ton ince elyaf pamuk işlenmesi planlanmaktadır. Burada yıllık 3.300 ton iplik üretilecek, 20 milyon metrekarelik kumaş, 18 milyon metrekarelik boyalı kumaş ve 3.5 milyon bitmiş giysi.

Endüstrinin modern tesislerinin, 2021 yılında yapılması planlanan Kaakhkinsk ve Babadaykhan etütlerinde tam bir üretim döngüsü ile devreye alınması, bitmiş tekstil ürünlerinin türlerini önemli ölçüde çeşitlendirecek ve dış pazarlarda çok iyi fiyatlandırılan ince lifli pamuktan üretilen yeni tür kumaşlar temelinde dikkat etmek önemlidir. . Örneğin, cambric, tenteler, yüzdeler, tafta, gipür ve küresel tekstil endüstrisinin ticaret katlarında özellikle değerli olan diğer kumaşlardan üretilir.

Ülkedeki profil işletmelerinin modernizasyonu, ürün çeşitlerini ve üretim hacmini istikrarlı bir şekilde genişletmeyi, yeni tip bitmiş ürünlerin üretiminde ustalaşmayı ve yabancı ürünleri başarıyla değiştirmeyi mümkün kılar. Aşgabat tekstil kompleksi, Türkmenbaşı tekstil kompleksi, kot kompleksi, Ruhabat ve Geoktepe kompleksleri canlı bir örnek teşkil ediyor.

Yüksek kalite ve uygun fiyat nedeniyle bu işletmelerin ürünleri hem iç pazarda hem de yurtdışında sürekli olarak yüksek talep görmektedir. Denim kompleksinde, Monforts'un (Almanya) şirketlerinden yenilikçi ekipmanların kurulumu denim üretimini arttırdı ve dikiş atölyesinde - bir lazer makinesi kullanarak modern tasarımlar uygulayarak ürün çeşitlerini çeşitlendirmek için.

Ruhabat tekstil kompleksinde, Devletin ithal ikamesi programı ile ilgili çok sayıda çalışma yürütülüyor. Askerlerin üniforma dikimi için harmanlanmış kumaşların ve güç yapıları çalışanlarının, likralı gabardin ve pantolonlar için kanvas kumaşların yanı sıra spor kıyafetleri üretimi de yapılıyor. İşletmenin ürettiği temel kumaş, popülasyonda çok popülerdir.

Kısmi bir modernizasyon sürecinde, ünlü İsviçreli şirket Rieter'in iplik eğirme ekipmanları Tedža pamuk iplikhanesine kuruldu. Güncelleme, hacminin artmasına ve ürün kalitesinin iyileşmesine katkıda bulundu.

Serdar pamuk iplikhanesinde ihracata yönelik üretim programının bir parçası olarak, İsviçre şirketi SSM ve Saurer (Almanya) firması ile donatılmış 1300 ton bükümlü pamuk ipliği üreten bir dükkan Kaakka'da piyasaya sürüldü.

Aşgabat tekstil kompleksinin temelinde, sanayi işletmelerinin eğirme, dokuma ve konfeksiyon üretiminden rejenere elyaf üretimi için bir atölye çalışması yapılmıştır. Yılda birkaç bin ton tekstil atığının geri dönüştürülebildiği Balkan şirketi (Türkiye) yüksek performanslı ekipmanı kuruyor. Geçen yıl, ihracatı artırma programının bir parçası olarak, yenilenen elyaf yabancı tüketicilere satıldı.

İtalyan şirketi “Lonati” nin otomatik ekipmanı olan mağazanın çalıştığı Aşgabat pamuk fabrikası, karakteristiklerinde yabancı modellere göre daha düşük olmayan çorap ürünleri üretmeye başladı. Şirket, yılda 2.5 milyona varan erkek, bayan ve çocuk ürünleri talep eden çiftçi üretmeyi planlıyor.

İthalat-ikame ürünlerin üretimi için devlet programına uygun olarak, Tekstil Sanayii Bakanlığı altındaki Aşkabat Model Evi atölyesinde yıllık 23 bin örme ürün üretimi gerçekleştirildi. Mağazanın ileri ekipmanlı ekipmanlarının yanı sıra modern takım tezgahları, yetişkinler ve çocuklar için spor ayakkabı çeşitleri için çeşitli kazaklar üretmeyi mümkün kılmıştır.

Geleneğe göre, geçen yıl, Türkmen Günü halı ve tekstil endüstrisi işçileri geniş ve ciddiyetle kutlandı. Dünyada, özellikle tekstil endüstrisi alanında, gittikçe daha güçlü pozisyonlarda yer alan Türkmenistan'ın etkileyici başarıları, tatille aynı zamana denk gelen özel sergi ile tam olarak gösterildi. Pavyonlar ve standlar, sertifikalı pamuk ipliği ve ipek üretiminden, modern tasarım ve estetik trendlerini karşılayan bitmiş ürünlerin üretimine kadar, endüstrinin tüm alanlarını panoramik olarak sundu.

Yerli tekstil endüstrisinin hızlandırılmış gelişimi stratejisinde, uluslararası işbirliğini güçlendirmek, gelişmiş ekipman üreticileri ile yakın ortaklıklar kurmak ve üretime yeni teknolojiler getirmek için önemli bir yer verilmiştir. Bu bağlamda, yıllık tekstil incelemelerinde, yabancı katılımcılar, öncelikle, çalışmaların özelliklerini ve Türkmen işletmelerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeniliklerini göstermektedir.

Böylece, geçen yıl, yerli sanayi kompleksi tarafından belirlenen ana hedefe ulaşmak için reformların uygulanmasına yönelik kararlı adımlar atıldı; bu, ülkemizi, halkın refahının daha da büyümesini sağlamak için tasarlanmış, güçlü bir sosyal odaklı ekonomiyle dünyanın gelişmiş ülkelerinin seviyesine getirdi.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 18:04
YORUM EKLE